Kącik Kibica
Menu Główne
Składy
Archiwum Składów
Kadry na Mundiale
Kadry na EURO
Kadry na PNA
Kadry Olimpijskie
Kadry na CA
Kadry na PK
Kadry na Turnieje Młodzieżowe
Liga Mistrzów
Serwis
Statystyki
Artykuły > Opisy drużyn > Drużyna pod lupą - Arsenal Londyn 1997/98


Arsenal Londyn - dzisiaj ta drużyna cieszy się już sporą renomą, zarówno w kraju, jak i na świecie. Popularni "The Gunners" praktycznie co sezon włączają się do walki o Mistrzostwo Anglii z Manchesterem United, Chelsea Londyn i FC Liverpool. Czy tak było zawsze? Arsenal na początku lat 90-tych był jedynie szanowany dzięki dawnym sukcesom w Premier League, a w europejskich pucharach radził sobie średnio. Właściwie odnotować należy tylko finał PZP, przegrany z Realem Saragossa. W sezonie 1994/95 Arsenal zajął zaledwie 12 miejsce (!), lecz w następnym było już lepiej - 5 miejsce. W następnym sezonie - 1996/97, zaangażowano francuskiego trenera Arsene'a Wengera i od razu zrobiło się lepiej. Jego podopieczni zajęli 3 miejsce. Lecz dopiero następny sezon okazał się przełomowym.

Sezon 1997/98 i spektakularny sukces Arsenalu Londyn, jakim z pewnością było zdobycie Mistrzostwa Anglii - pierwszego od sezonu 1990/91, stał się symbolem nadejścia nowych, lepszych czasów. Moim zdaniem był to sezon przełomowy, bowiem dzięki temu sukcesowi Arsenal się rozwinął, nie wspominając o ogromnym wkładzie w sukces Wengera - twórcy potęgi nowego Arsenalu. 48-letni wówczas trener nie zasypiał gruszek w popiele i przed sezonem poprosił działaczy o spektakularne transfery. Przyjścia Marca Overmarsa, Nicolasa Anelki, Gillesa Grimandiego i Emmanuela Petita nie dość, że znacząco wzmocniły zespół, to jeszcze dały możliwość na rozwój młodszym zawodnikom. Francuz zawsze stawiał na młodzież - stąd też sprzedał doświadczonych, lecz mało przydatnych zawodników, takich jak Steve Morrow, David Hillier, Eddie McGoldrick i Paula Shaw. Ich miejsca zajęli młodzi-zdolni, tacy jak bramkarz Alexander Manninger, Luis Boa Morte czy Matthew Upson. Gdzie ci zawodnicy występują obecnie? AC Siena i West Ham United - te firmy mówią same za siebie i świadczą o tym, że pod okiem Wengera zupełnie "nieopierzeni" zawodnicy mają szansę na rozwój.
To, że z klubu odeszło kilku weteranów wcale nie oznaczało, że Wenger ich zupełnie nie potrzebował. Wręcz przeciwnie - pozostawił w klubie zawodników klasowych, którzy grali w reprezentacji Anglii - mowa tutaj o Tonym Adamsie, Lee Dixonie i Rayu Parlourze. W odwodzie zawsze można było liczyć na solidnych rutyniarzy - Winterburna i Boulda. Szczyt formy uzyskali Patrick Vieira i Dennis Bergkamp, w których Wenger tchnął nowego ducha. Ten drugi był największą gwiazdą zespołu obok swojego partnera z ataku - Iana Wrighta. Ulubieniec kibiców mimo 34 lat wcale nie zatracił mobilizację do gry i w sezonie zdobył 10 goli. Mimo tego, po sezonie został sprzedany - Wright nie miał żalu do działaczy swojego klubu i zrozumiał, że musi przekazać sztafetę zawodnikom młodszym, bardziej perspektywistycznym.
Krótko mówiąc, na sukces Arsenalu Londyn duży wpływ miało prawidłowe funkcjonowanie klubu i całego zespołu, który był poukładany i posiadał dobrego trenera. Mieszanka piłkarzy młodych i weteranów tak dobrze się uzupełniała, że "Kanonierzy" zdobyli tytuł - jak najbardziej zasłużony.

© 2005-2018 Centrum Składów Piłkarskich. Wszelkie prawa zastrzeżone.

engine powered by jPORTAL 2 & TechNET