http://skladyfutbol.pl/

:: 9 miesięcy minęło - co nowego?
Wiadomość dodana przez: Kuba (2024-09-29 23:59:06)

Od ostatniego wpisu trochę wody w Wiśle upłynęło, ale to nie znaczy, że się obijaliśmy - a wprost przeciwnie! ? Prace na stronie były niezwykle intensywne i w ciągu ostatnich 9 miesięcy pojawiło się mnóstwo nowych składów - zarówno aktualnych, jak i archiwalnych. A więc po kolei! ;) Podliczamy ...

✔ Aktualizacje wszystkich dostępnych składów ze szczegółowymi statystykami za sezon 2023/24 oraz dodanie składów na bieżący sezon 2024/25. Jak zapewne zauważyliście, w ostatnich latach na stronie pojawił się powtarzalny schemat, jeśli chodzi o składy drużyn z poszczególnych lig - opieramy się na 25 ligach z 15 różnych krajów, do których zaliczyć możemy Anglię (Premier League i League Championship), Austrię, Belgię, Cypr, Danię, Francję (Ligue 1 i Ligue 2), Hiszpanię (La Liga i Segunda Division), Holandię, Niemcy (Bundesliga, II Bundesliga i III Bundesliga), Polskę (Ekstraklasa, I i II liga), Portugalię, Szkocję, Szwajcarię i Włochy (Serie A i Serie B) oraz jedyny kraj z kontynentu pozaeuropejskiego, czyli Stany Zjednoczone (Major League Soccer).

✔ Aktualizacje składów drużyn reprezentacyjnych na sezony 2023/24 i 2024/25, które uwzględniają zawodników występujących tylko w meczach o punkty (wyjątkiem byli Niemcy - gospodarze turnieju EURO 2024, którzy ze względu na organizację turnieju w sezonie 2023/24 rozgrywali jedynie mecze towarzyskie). Do dyspozycji są tutaj reprezentacje Anglii, Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Portugalii, Serbii, Szkocji, Szwecji oraz Włoch.

✔ Aktualizacje składów reprezentacyjnych na tegoroczne turnieje międzynarodowe. Rok 2024 nie ograniczał się jedynie do Mistrzostw Europy, które w triumfalny sposób zakończyła reprezentacja Hiszpanii ze wschodzącą gwiazdą turnieju Laminem Yamalem na czele. Rozgrywane były także turnieje Copa America (zwycięstwo Argentyny), a także młodzieżowe rozgrywki EURO U-19 i EURO U-17. Ten pierwszy turniej również należał do Hiszpanów, co podkreśla niezwykle udany rok dla "La Furia Roja" i ich niesamowity potencjał. Mało tego, Hiszpanie wygrali jeszcze jeden turniej - Igrzyska Olimpijskie, których składy również są u nas dostępne. Co do Mistrzostw Europy do lat 17, to godnie pokazała się w nich również reprezentacja "Biało-Czerwonych" - podopieczni Rafała Lasockiego wyszli z grupy, ale odpadli w ćwierćfinale z reprezentacją Portugalii. Sam turniej wygrała natomiast reprezentacja Włoch, w której przewodził napastnik Milanu - Francesco Camarda. Nie można również zapomnieć o składach reprezentacji na turniej Puchar Narodów Afryki, rozgrywany na początku tego roku. Zwycięzcą okazał się wówczas gospodarz, czyli reprezentacja Wybrzeża Kości Słoniowej.

✔ Składy drużyn amerykańskiej MLS z sezonów 2009 i 2010. Chociaż wielu kwestionuje jakość tej ligi, to hasło "American Dream" w wielu przypadkach wciąż odnajduje zastosowanie i jest zachętą dla wielu zawodników z całego świata. W sezonie 2009 pierwszy raz w historii mistrzem kraju została nieoczekiwanie ekipa Realu Salt Lake City, której najbardziej znanym nazwiskiem wydaje się Clint Mathis - gwiazda reprezentacja USA na MŚ w 2002 roku. Rok później natomiast triumfatorem okazała się drużyna Colorado Rapids, w której występowali inni ex-reprezentanci kraju, tacy jak Conor Casey czy Pablo Mastroeni, a nawet będący u schyłku kariery argentyński supergwiazdor Claudio López. Ciekawe nazwiska przejawiły się w wielu innych składach - w okresie tych dwóch lat w MLS można było oglądać takich kultowych zawodników, jak David Beckham, Thierry Henry, Rafael Marquez, Fredrik Ljungberg, Claudio Suarez czy Cuauhtemoc Blanco. Co ciekawe, nie brakowało polskich akcentów. Całkiem niezły, chociaż krótki epizod zaliczył w barwach Chicago Fire Krzysztof Król, natomiast funkcje trenerów pełnili - kolejno w Columbus Crew i Philadelphii Union - Robert Warzycha i Piotr Nowak. Nowicjuszem w Sezonie 2009 była z kolei drużyna Seattle Sounders, która pierwszy raz w historii została desygnowana do rozgrywek.

✔ Składy belgijskiej Jupiler League z sezonów 1990/91 i 1991/92. Okres zaciętej rywalizacji o mistrzostwo pomiędzy Anderlechtem Bruksela i Club Brugge - najpierw górą były "Fiołki", natomiast w drugim sezonie to ekipa Brugii okazała się lepsza i dzięki temu mogła zagrać w pierwszych rozgrywkach Champions League w historii (sezon 1992-93). Nazwiska w obydwu zespołach na tamten okres robiły wrażenie. W ataku Anderlechtu trio Marc Degryse - Luc Nilis - Luis Airton Oliveira, natomiast w obronie cały szereg reprezentantów nie tylko Belgii (Bertrand Crasson, Michel de Wolf), ale również i Holandii (Graeme Rutjes, Adrie van Tiggelen). W bramce legendarny Filip de Wilde, a w środku pola brylował zapomniany talent z Ghany - Nii Lamptey, który nie zrobił jednak kariery na miarę oczekiwań. W środku pola uzupełniał go Gert Verheyen, późniejsza gwiazda ... FC Brugge. Na ławce ekscentryczny szkoleniowiec Aad de Mos. Mistrzowska Brugia z sezonu 1991/92 na papierze może nie raziła nazwiskami, ale miała swoich liderów, takich jak bramkarz Dany Verlinden, czy pomocnicy Lorenzo Staelens i Franky van der Elst. Również tercet stanowił o sile Brugii - była to mieszanka ... nigeryjsko-holendersko-polska. Najbardziej skutecznym zawodnikiem z dorobku 20 goli był Holender Foeke Booy, natomiast doskonale uzupełniał go późniejszy piłkarz m.in. Evertonu czy Besiktasu - Daniel Amokachi, a także ... ex-Wiślak, Tomasz Dziubiński. Poza Anderlechtem i Brugią, bardzo mocną ekipą wydawał się być zespół KV Mechelen, wicemistrz z 1991 roku. W składzie aż roiło się od reprezentantów Belgii - Michel Preud'homme, Philippe Albert, Lei Clijsters, Bruno Versavel, Marc Emmers czy Marc Wilmots, a także Szwed Klas Ingesson czy Holender Rene Eijkelkamp - te nazwiska robiły wrażenie! Liga belgijska w tamtym okresie była również doskonałym poligonem doświadczalnym dla zawodników z Afryki, którzy rozpoczynali swoje wielkie kariery. W RFC Liege występowali krajanie Amokachiego - Nigeryjczycy Sunday Oliseh czy Viktor Ikpeba. Polskie akcenty? Bramki Gent strzegł Jacek Kazimierski, natomiast obrońcą VV Sint Truiden był Marek Dziuba.

✔ Składy austriackiej Bundesligi z sezonów 1990/91 i 1991/92. Czas zdominowany przez Austrię Wiedeń, której piłkarze dwa razy z rzędu sięgali po mistrzowski tytuł. Nie brakowało w tamtym czasie mocno egzotycznych drużyn - nawet jak na realia austriackie! SC Krems, First Vienna, DSV Leoben czy Wiener SC - to tylko niektóre z nich. Chociaż lata 90-te i liga austriacka całkiem dobrze kojarzą się polskim kibicom, to jednak w okresie tych dwóch sezonów po boiskach Bundesligi nie biegał żaden Polak. Gilewicz, Ratajczyk, Szewczyk, Węgrzyn, Ledwoń czy Świerczewski - oni przecierali szlaki dużo później. Nie brakowało natomiast polskiej ... myśli szkoleniowej, bowiem drużynę FC Linz w sezonie 1991/92 prowadził Aleksander Mandziara.

✔ Składy ligi tureckiej z sezonu 1996/97. Rywalizacja o mistrzostwo choć była zacięta, to jednak można przewidzieć, między kim się toczyła. Przeciętny fan mógłby spokojnie trafić kto zajął miejsce na podium, a kwestią problematyczną byłaby jedynie kolejność. Tytuł Mistrza Turcji powędrował do piłkarzy Galatasaray, którzy w tabeli wyprzedzili kolejno Besiktas i Fenerbahce. Największą gwiazdą "Galaty" był Rumun Gheorghe Hagi, sprowadzony tego samego roku z Barcelony. Pozostały trzon drużyny stanowili piłkarze tureccy - Bulent Korkmaz, Hakan Unsal, Hakan Sukur, Arif Erdem, Umit Davala, Okan Buruk, Suat Kaya, Ergun Penbe czy Tugay Kerimoglu. Był to także pierwszy sezon w karierze dla Emrego Belozoglu, a wśród obcokrajowców w składzie wypada wymienić jeszcze Iuliana Filipescu, Ulricha van Gobbela, Adriana Ilie czy Adriana Knupa. Spoglądając w dół tabeli możemy trafić na dwie drużyny, które już nigdy później do tureckiej Super League nie wróciły, a chodzi tutaj o Sariyerspor i Zeytinburnuspor.

✔ Składy ligi portugalskiej z sezonów 1993/94 i 1994/95. Także na przełomie tych dwóch sezonów miała miejsca odwieczna rywalizacja, tym razem między FC Porto i Benfiką. Obydwie drużyny dzieliły się tytułami - w pierwszym sezonie triumfowała Benfica, natomiast Porto sezon później. Podobnie jak obecnie, obydwa kluby również w tamtym okresie były markami i przyciągały nie tylko krajowe gwiazdy, ale również zagraniczne. W Benfice występowali nie tylko Abel Xavier, Rui Costa czy Joao Pinto, ale także Sergej Juran, Stefan Schwarz czy Alexander Mostovoi. Porto nie było gorsze - Vitor Baia, Jorge Costa, Rui Barros czy Domingos, ale z drugiej strony też Aloisio, Emerson, Ljubinko Drulović czy Emil Kostadinov. Trenerem bramkarzy w FC Porto w tamtym okresie był Józef Młynarczyk. Co do zapomnianych drużyn, to z pewnością do tego miana można zakwalifikować Uniao Madeira - drużyna ze zjawiskowego, portowego miasta nadatlantyckiego kończyła w tamtym okresie swój okres prime'u. W historii występowała w lidze portugalskiej tylko przez pięć sezonów - w latach 1989 i 92, a także w latach 1993-95. W drużynie w większości występowali raczej zawodnicy anonimowi, natomiast najbardziej wybili się chyba Marco Aurelio i Jovo Bosancić. Pierwszy z nich w 1994 roku przeszedł do Sportingu Lizbona, a później trafił nawet do Serie A, gdzie grał dla Vicenzy. Serb z kolei w 1996 roku wylądował w Barnsley i rok później miał możliwość do występów w angielskiej Premier League.

✔ Składy II ligi polskiej (trzeci poziom rozgrywkowy) z sezonu 2013/14. Szczególnie polecamy do przejrzenia, ponieważ ze względu na podział na grupy (wschodnia i zachodnia) dostępne jest aż 36 kadr! Poza tym - kto pamięta, że obecny piłkarz Puszczy Niepołomice Konrad Stępień występował wówczas w Siarce Tarnobrzeg, gdzie prowadził go ... aktualny szkoleniowiec Puszczy, Tomasz Tułacz? Kto pamięta, że tylko poprzez nieszczęście innych w lidze utrzymała się drużyna ... Rakowa Częstochowa, gdzie trenerem był Jerzy Brzęczek? Kto pamięta, że z ligi spadała Polonia Bytom z Piotrem Rockim i Jeanem Paulistą w składzie? A może ktoś pamięta, że ostatni raz w tamtym sezonie na poziomie II ligi występowały m.in. takie zespoły jak Ostrovia Ostrów Wielkopolski czy UKP Zielona Góra? Zapraszamy do przeglądania, bo nastąpi niejedno zaskoczenie! ;)

✔ Składy ligi szwajcarskiej z sezonu 1990/91. Rozgrywki wygrane przez ekipę Grasshoppers Zurich, prowadzoną przez legendarnego niemieckiego szkoleniowca, Ottmara Hitzfelda. Siłą Grasshoppers był wówczas środek pola, gdzie brylowali Ciriaco Sforza i Alain Sutter - przyszli piłkarze Bayernu. Obecność pewnych zawodników w składach szwajcarskich drużyn z pewnością może zaskoczyć - w St. Gallen przez krótki czas w sezonie 1990/91 występował Chilijczyk Ivan Zamorano (na zdjęciu), który po kilku meczach trafił do Hiszpanii, aby występować najpierw Sevilli, a później w Realu Madryt. Mocna, zachodnia piłka europejska porwała również napastnika Lausanne Sports - Stephane Chapuisata, który w przerwie pomiędzy rundami zasilił Bayer Uerdingen. Jedyny polski piłkarz grał natomiast w FC Aarau, a był nim były zawodnik Górnika Zabrze - Ryszard Komornicki.

✔ Składy II ligi włoskiej z sezonu 2013/14. Ze Szwajcarii z roku 1991 lądujemy daleko w czasie, choć geograficznie nieopodal - 22 lata później, z tym że do Włoch. Serie B w tamtym czasie występowały 22 drużyny, a awans zanotowały drużyny Palermo, Empoli i - po barażach - Cesena. Palermo absolutnie zdominowało ligę co nie może dziwić, bowiem kadra ekipy z Sycylii robiła wrażenie. Paragwajczyk Edgar Barreto, Franco Vazquez, Enzo Maresca, Abel Hernandez, Kyle Lafferty, Andrea Belotti, a nawet młodziutki Paulo Dyballa - awans nie mógł się nie udać! Do tego na ławce charyzmatyczny Gennaro Gattuso, który jednak prowadził drużynę tylko do września. Był to pierwszy sezon w Serie B dla ekipy Trapani Calcio i to właśnie piłkarz tego klubu został wówczas królem strzelców. Matteo Mancosu wcześniej tułał się po niższych ligach, w wieku 28 lat zadebiutował w II lidze, a następnie ustrzelił 19 goli w 27 meczach. Jego dobra dyspozycja zaowocowała rok później transferem do Serie A, gdzie występował w Bolonii i Carpi.

✔ Liga grecka sezonu 2004/05. Mało kto pamięta, ale w tamtym okresie była to przecież liga Mistrzów Europy! Mistrzostwo Grecji powędrowało w ręce Olympiakosu Pireus, w barwach którego szalał legendarny Rivaldo. Polaków w greckich klubach w tamtym okresie nie brakowało. W Panathinaikosie mieliśmy Emmanuela Olisadebe i Macieja Bykowskiego, w PAOK-u Marcina Mięciela, w Arisie Macieja Murawskiego, Iraklisie Mirosława Sznaucnera, w Kallithei Jacka Dąbrowskiego, a w Chalkidonie Fabiana Pawelę. Pierwszy raz w tamtym sezonie na arenie europejskiej pokazała się ekipa AO Egaleo, która nieoczekiwanie awansowała do fazy grupowej Pucharu UEFA. W grupie z takimi firmami, jak Middlesbrough, Villarreal, Lazio czy Partizan, podopieczni byłego belgijskiego reprezentanta Stephane'a Demola nie mieli jednak większych szans.

✔ Składy reprezentacji młodzieżowych na Mistrzostwa Europy w latach 1993-2000. Złoty okres dla polskiej piłki młodzieżowej, bowiem w 1993 roku to właśnie reprezentanci naszego kraju pokonali w finale reprezentację Włoch i sięgnęli po złoty medal. Gwiazdami tamtej ekipy byli wówczas Jacek Magiera, Marcin Szulik (strzelec bramki), Maciej Terlecki, Mariusz Kukiełka czy Mirosław Szymkowiak. W kolejnych latach bywało już różnie, nawet jeśli chodzi o samą kwalifikację do turnieju. Triumfowały kolejno reprezentacje Turcji (1994), Portugalii (1995, 1996 i 2000), Hiszpanii (1997, 1999), Irlandii (1998). Zachęcamy również do przeglądania, bo może to być ciekawa lektura - w kadrach nie brakuje zawodników, którzy później zrobili spektakularne kariery, ale też wielu zapomnianych talentów rodem z Championship Managera 1997/98 ;)

✔ Składy III ligi niemieckiej z sezonu 1992/93. Coś dla totalnych piłkarskich hipsterów i nawet my sobie się nie możemy nadziwić, że sięgnęliśmy aż do tak głębokich czeluści historii futbolu. Tym bardziej, że w niemieckiej Oberlidze w tamtym okresie był podział na aż 8 grup (z czego w niektórych nawet dzielący się na kolejne regiony). Nie ukrywamy, skompletowanie tych składów było nie lada wyzwaniem, ale udało się! Co do nieoczywistych zespołów, to jest ich cała masa. Viktoria Herxheim, TuS Lingen, Marathon Berlin, Funkwerk Kolleda, Motor Eberswalde czy SG Lorrach-Stetten - to nie są potentanci europejskiego formatu, ale miały one swoje 5 minut na zapleczu wielkiej, niemieckiej piłki!

✔ Składy reprezentacji na Mistrzostwa Świata U-20 w 2023 roku. Małe opóźnienie i niedopatrzenie, że składy z tego turnieju pojawiły się u nas dopiero teraz. Nie mniej jednak - nadrobiliśmy zaległość! Turniej rozgrywany w Argentynie wygrała reprezentacja Urugwaju, a dalej na podium plasowały się reprezentacje Włoch, Izraela i Korei Południowej.

✔ Składy II ligi francuskiej (Ligue 2) z sezonu 1991/92. Rozgrywki były wówczas podzielone na dwie grupy, w której występowało po 18 drużyn. Awansowały trzy ekipy - z pierwszej grupy tylko US Valenciennes (które dwa lata później było bohaterem wielkiej afery korupcyjnej), a z drugiej grupy RC Strasbourg i ... Girondins Bordeaux. Zarówno obecnie, jak i w tamtym czasie drużyna "Żyrondystów" przeżywała gorycz pobytu poza rozgrywkami Ligue 1. Były to pierwsze przetarcia dla późniejszych ikon francuskiej piłki, czyli dla Bixente Lizarazu i Christophe'a Dugarry'ego. Co ciekawe, ten drugi tworzył atak z ojcem Eidura Gudjohnsena - Arnorem. Z mniej znanych ekip wyróżnić można AS St. Seurin i Olympique Saint-Quentin. W pierwszym zespole wyróżnić można dwa nazwiska - to obrońca Jean-Marc Furlan, który prowadził później jako trener m.in. Troyes, Nantes czy Auxerre, a także napastnik Lilian Laslandes, późniejszy reprezentant Francji. W szeregach Saint-Quentin największe wrażenie robi obecność nazwiska ... Aly'ego Dii, autora jednego z najbardziej przereklamowanych szwindli w historii piłki nożnej. Przypomnijmy - Senegalczyk swego czasu zadzwonił do menedżera Southamptonu - Graeme'a Sounessa, podając się za kuzyna Gheorge Weah, wówczas jednego z najlepszych piłkarzy świata, a następnie polecając swoją osobę do klubu Premier League. Ku zdziwieniu wszystkich, Souness nie tylko zaprosił Dię na trening, ale podpisał z nim kontrakt i dał zagrać w meczu z Leeds United. Po kontuzji Matthew Le Tissiera Dia wszedł na boisko i po haniebnym meczu został z niego zdjęty jeszcze przed jego zakończeniem.

W najbliższej przyszłości nie zamierzamy się ograniczać, ale będziemy się głównie koncentrować na unikatowej treści. Stąd też może pojawić się kilka nowych zestawów archiwalnych lig - prawdopodobnie również z naciskiem na ligę polską, więc nie lada gratka dla sympatyków piłki lokalnej ;) Będziemy również bardziej aktywni na fanpage'u, więc śledźcie nasze poczynania i odwiedzajcie nas na bieżąco! ⚽




adres tej wiadomości: http://skladyfutbol.pl//news.php?id=574