http://skladyfutbol.pl/

:: Noworoczne podsumowania
Wiadomość dodana przez: Kuba (2024-01-09 23:21:30)

Nowy rok już grubo za pasem, a jednak winni jesteśmy Wam pewne zaległości - przede wszystkim spóźnione życzenia noworoczne! 🎉 Aby rok 2️⃣0️⃣2️⃣4️⃣ był dla każdego z Was - mówiąc jezykiem Zbigniewa Bońka - TOP 😉 💪
Jak co roku, przygotowaliśmy również garść statystyk podsumowujących 📈 Jaki to był rok dla Skladyfutbol? Jak bardzo aktywni byliśmy, jeśli chodzi o dodawanie składów?
Zaczniemy od bieżących podsumowań, a mianowicie od zebrania wszystkich nowości, jakie pojawiły się na stronie od czasu ostatniego update'u (listopad 2023) ...

✔ Zestaw składów drużyn ligi portugalskiej z sezonów 1995-2000 oraz z sezonu 2002/03. Tak, tak, jak szaleć, to seriami! Lata 90-te w Primeira Divisao kojarzą się głównie - jak zawsze - z trzema potęgami, czyli z Benfiką, Porto i Sportingiem. W istocie, wszystkie te drużyny rywalizowały w latach 1995-00 o mistrzostwo kraju, a sztuka ta nie udała się jedynie Benfice. Nie brakowało jednak drużyn, które starały się dorównać wielkiej trójcy, a na wysokości zadania stawały głównie zespoły Bragi, Vitorii Guimaraes, a przede wszystkim Boavisty Porto (Mistrzostwo w sezonie 2000/01, a następnie półfinalista Pucharu UEFA 2002/03). W tamtym okresie były jednak sezony, w których do głosu potrafiły dojść także "kopciuszki" - 6 miejsce dla malutkiego Salgueiros w sezonie 1996/97 nie zagwarantowało udziału w europejskich pucharach, ale w kraju Mistrzów Europy z 2016 roku odbiło się szerokim echem. Salgueiros to zespół z ... Porto, który co prawda względem naszpikowanego gwiazdozbioru zza miedzy był jedynie zbieraniną noname'ów, a jednak pokazał, że nie nazwiskami zdobywa się punkty. Najbardziej znanym piłkarzem Salgueiros był wówczas bramkarz Pedro Espinha, który mimo zaawansowanego wieku zasilił później FC Porto i zagrał nawet na EURO 2000. Fanów piłkarskich smaczków może zainteresować w zaoferowanym zestawie drużyn kilka mocno egzotycznych ekip, takie jak FC Tirsense 1995/96 (z byłymi uczestnikami mundialu - marokańskim pomocnikiem Rachidem Daoudim, a także nigeryjskim napastnikiem Samsonem Siasią, który swego czasu był nawet typowany na szkoleniowca Legii Warszawa) czy karnie zrelegowana w 1998 roku FC Leca (logo po prawej). W drużynie tej występował wówczas słynny Ricardo Carvalho - w późniejszym okresie jeden z najlepszych środkowych obrońców na świecie. Ciekawostkę stanowić może też fakt, że w spadającym z ligi w sezonie 1995/96 Campomaiorense najjaśniejszą postacią był pewien holenderski napastnik, który poprzednio grał w piłkę na szczeblu amatorskim w Holandii. A miał już 23 lata! Tym zawodnikiem był nie kto inny jak legendarny Jimmy Floyd Hasselbaink, który później nękał bramkarzy rywali strzelając gole dla Leeds United, Atletico Madryt czy Chelsea Londyn.

✔ Zestaw składów drużyn ligi tureckiej z sezonów 1997/98 i 1998/99. Postanowiliśmy również przypomnieć piękny okres lat 90-tych w krajach znad Bosforu. W obydwu przypadkach, nie było niespodzianki, bowiem mistrzowski tytuł świętowała drużyna Galatasaray Stambuł. Były to zaczątki budowania wielkiej "Galaty", która w 2000 roku sięgnęła po Puchar UEFA, a następnie po Superpuchar Europy. Do składu wchodziło też kilku zawodników, którzy stanowili siłę reprezentacji Turcji - trzeciej drużyny na Mundialu w Korei i Japonii w 2002 roku. Emre Belozoglu, Ergun Penbe, Hakan Unsal, Umit Davala, Okan Buruk, Bulent Korkmaz, a przede wszystkim Hakan Sukur - podopieczni Fatiha Terima mieli kim postraszyć. A byli przecież jeszcze wybitni stranieri, takich jak chociażby "Maradona Karpat", czyli Gheorghe Hagi. W sezonie 1997/98 nie brakowało niespodzianek, a zaliczyć można do nich chociażby formę piłkarzy Besiktasu Stambuł. Podopieczni Johna Toshacka zajęli w lidze 6 miejsce i przy powszechnie znanym temperamencie tureckich działaczy i ich zamiłowania do szybkich zmian trenerów aż zadziwiające jest, że walijski szkoleniowiec dokończył pełen sezon. A w kadrze miał do dyspozycji takich grajków, jak Daniel Amokachi, Alpay Ozalan, Yordan Letchkov czy młodziutki Nihat Kahveci. Niespodziankę sprawili za to wówczas piłkarze Istanbulsporu, którzy zajęli 4 miejsce. Gwiazdą zespołu był Sergen Yalcin - piłkarz-instytucja tureckiej Super Ligi, który jako jeden z nielicznych grał we wszystkich trzech topowych klubach ze Stambułu, a więc w Besiktasie, Galatasaray i Fenerbahce. W kadrze był również król strzelców MŚ'94 Oleg Salenko, ale raczej był to schyłek kariery piłkarza, który 2 lata później trafił nawet do Pogoni Szczecin.

✔ Zestaw składów drużyn II ligi angielskiej (League Championship) z lat 1986-89. Wyznacznikiem tego, jak dawne to były czasy może być fakt, że w sezonie 1988/89 z II ligi awansowały zespoły ... Chelsea Londyn i Manchesteru City. Dzisiaj ciężko w to uwierzyć, ale w istocie tak było! Z mniej znanych drużyn wyróżnić należy przypadek Shrewsbury Town, które występowało wóczas regularnie na drugim poziomie rozgrywek i to właśnie w 1989 roku na dobre pożegnało się z angielskim zapleczem. W sezonie 1987/88 w lidze występowała natomiast Aston Villa, a generalnie w tamtym okresie typowym średniakiem była ekipa Leeds United. To właśnie w League Championship pierwsze przetarcia zanotowało kilku zawodników, którzy stanowili później o mistrzowskim składzie zespołu z Elland Road - mowa tutaj chociażby o ś.p. Garym Speedzie, Davidzie Battym czy Chrisie Faircloughu. Wspominamy o tym nie bez przyczyny - drużyna, która w 1989 roku zajęła 10 miejsce w II lidze, w 1992 roku sięgnęła po tytuł Mistrzostwa Anglii. Zapraszamy do studiowania, bo jest co - w lidze angielskiej jak zwykle występowała duża liczba zespołów, więc można doszukać się kilku innych ciekawych nazwisk.

✔ Zestaw składów drużyn I ligi angielskiej z sezonu 1982/83. Tym razem postawiliśmy na pojedynczy sezon, w którym Mistrzostwo Anglii zdobywała ekipa Liverpoolu - absolutny dominator, jeśli chodzi o lata 80-te. Kenny Dalglish, Alan Hansen, Bruce Grobbelaar, Phil Neal, Alan Kennedy, Graeme Souness, Ian Rush ... Legendy nie tylko, jeśli chodzi o angielski futbol, ale i o światowy! Nic dziwnego, że sezon później podopieczni Boba Paisleya po zwycięstwie w rzutach karnych nad Romą wznieśli Puchar Europy. Jednorazową sensacją była natomiast forma piłkarzy Watfordu, którzy mogli zadowolić się wicemistrzostwem. Przyszły selekcjoner reprezentacji Anglii potrafił z grona solidnych piłkarzy zrobić zgrany kolektyw. Największymi gwiazdami "Szerszeni" była dwójka czarnoskórych piłkarzy - wschodząca gwiazda angielskiego futbolu John Barnes (wówczas 19 lat) oraz już nieco zapomniany Luthar Blissett. Pierwszy z nich na lata zagościł w reprezentacji Anglii, a później zasłynął głównie z zanotowania pięknej karty w barwach Liverpoolu. Forma Blissetta była natomiast jednorazowym wyskokiem - po sezonie życia trafił do Milanu, gdzie jednak nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań i wrócił do swojego dawnego klubu. Do swojej magicznej formy z sezonu 1982/83 już jednak nigdy nie wrócił.

✔ Zestaw składów drużyn amerykańskiej Major League Soccer z sezonu 2007. Przed listopadem był okres, kiedy na naszym portalu seryjnie pojawiały się skarby kibica amerykańskich zespołów. Amerykański sen dobiegł jednak końca i póki co, w ciągu tych dwóch miesięcy, ograniczyliśmy się do jednego sezonu. Już co prawda nie lata 80-te, ani 90-te, a bardziej okres "nowożytny". Puchar MLS drugi raz z rzędu trafił w ręce Houston Dynamo. Był to również pierwszy sezon Davida Beckhama w Los Angeles Galaxy, który obił się sporym echem w światowej piłce. Był to okres, w którym wydawało się, że rodzimi piłkarze coraz bardziej dochodzą do głosu - pojawiła się nowa, młoda fala zawodników pokroju Freddy'ego Adu, Eddiego Gavena (fani Football Managera pamiętają), Eddiego Johnsona czy Jozego Altidore'a. Był to także pierwszy sezon w MLS dla FC Toronto - zespół z Kanady wyraźnie odbiegał jednak od swoich rywali i zajął w lidze ostatnie miejsce.

✔ Zestaw składów drużyn francuskiej II ligi (Ligue 2) z sezonu 1992/93. Ufff ... Tutaj trochę było rzeźbienia, bo liga była podzielona na grupy! W sumie na drugim szczeblu występowało aż 36 drużyn. Szczebel wyżej awansowały ekipy Martigues, Cannes (już bez młodego "Zizou", ale chociażby z Johanem Micoudem czy Luisem Fernandezem) i Angers. Tamten okres na drugim szczeblu kraju Wieży Eiffela był prawdziwą kopalnią firm kompletnie anonimowych - ktoś z Was pamięa takie zespoły jak Bourg-sous-la-Roche, RC Ancenis czy nawet FC Charleville? Co ciekawe, w tej pierwszej drużynie występowało aż dwóch Polaków - były bramkarz Motoru Lublin Stanisław Karwat, a także pochodzący z tego samego klubu Tomasz Jasina, przyszły komentator sportowy.

✔ Zestaw składów drużyn II ligi polskiej z sezonu 2014/15. Dla uściślenia - mówimy naturalnie o trzecim szczeblu rozgrywek. Nie pogardziliśmy więc również rodzimą piłką! Od tamtego czasu minęła już prawie dekada - sporo wody w Wiśle przez ten czas przepłynęło, różny los podzielił również tamtejsze drużyny. Najbardziej rzuca się w oczy Raków Częstochowa - obecny Mistrz Polski zajął wówczas dopiero 4 miejsce i po barażach z Pogonią Siedlce nie udało mu się wejść do I ligi. Raków był wówczas w zupełnie innym miejscu - nie było jeszcze ery Papszuna, a szkoleniowcem "Medalików" był ... Jerzy Brzęczek. Po boisku nie biegali Tudor, Ivi López, Papanikolaou czy Jean Carlos Silva, a bardziej Pląskowski, Pawlusiński, Reiman czy Balogun Kayode. Co ciekawe, obydwaj spadkowicze z tamtego okresu już nigdy nie powąchali zapachu rozgrywek II ligi, a mowa tutaj o Górniku Wałbrzych i Limanovii Limanowa. W Limanovii najbardziej wyróżniający się byli pozyskani przerwie zimowej bracia Wolsztyńscy, którzy kilka lat później wprowadzili do europejskich pucharów Górnik Zabrze. Było również paru innych piłkarzy o doświadczeniu ekstraklasowym, takich jak Chmiest, Mysiak czy Derbich. Największe doświadczenie ekstraklasowe mieli jednak trenerzy, a było ich aż trzech - Robert Kasperczyk, Ryszard Wieczorek i Marek Motyka. Górnik Wałbrzych nie miał wielkich nazwisk, a najbardziej znanym piłkarzem wydawał się być ... Marcin Folc, który strzelał wcześniej gole m.in. dla Piasta, Widzewa i dla RKS-u Radomsko, jeszcze w czasach ekstraklasowych.

A teraz ... Czas na statystyki liczbowe, jeśli chodzi o zeszły rok 2023!

W roku 2023 na Skladyfutbol pojawiło się w sumie ok. 1 618
składów, czyli dosłownie nieznacznie mniej niż w roku 2022 (1 631). Podobnie jak rok temu, TOP3 prezentuje się następująco:
1. Rok 2020 (2 189)
2. Rok 2019 (1 712)
3. Rok 2016 (1 702)

📈 Oglądalność
W roku 2023 Skladyfutbol wygenerowało w sumie 347 639 odsłon, co jest wynikiem gorszym niż rok temu (394 777). Generalnie, w ciągu kilku lat jest mała tendencja spadkowa, ale to nas nie zniechęca do dalszej pracy ⚽

To tyle! Już niedługo kolejne nowe składy, bądźcie z nami - to już prawie 20 lat funkcjonowania strony 😉




adres tej wiadomości: http://skladyfutbol.pl//news.php?id=573