http://skladyfutbol.pl/

:: Lipcowe aktualizacje!
Wiadomość dodana przez: Kuba (2022-07-09 18:32:33)

Mamy lipiec, a w ostatnich miesiącach na naszym serwisie praca nieustannie wre. Wiąże się to oczywiście z końcem sezonu 2021/22 i początkiem sezonu 2022/23, który w przypadku większości europejskich lig dopiero przed nami. Pozorna cisza była więc spowodowana tylko i wyłącznie pracą nad uaktualnieniami i dodaniem nowych lig. Poniżej cały spis tego, czego udało się nam dokonać w ostatnich kilku miesiącach - nie próżnowaliśmy!

⚽️ Aktualizacja WSZYSTKICH dostępnych europejskich lig (23 ligi z 15 różnych krajów) z sezonu 2021/22 włącznie z występami/bramkami/kartkami zawodników, transferami w trakcie sezonu oraz roszadami trenerskimi.

⚽️ Aktualizacja składów drużyn reprezentacyjnych na sezon 2021/22 w oparciu o zawodników występujących w meczach eliminacyjnych / Ligi Narodów.

⚽️ Pierwsze składy nowych lig na sezon 2022/23 w postaci drużyn niemieckiej I, II i III Bundesligi, a także polskiej Ekstraklasy. Kolejne ligi to kwestia czasu!

⚽️ Dodane składy na tegoroczny turniej Mistrzostw Europy do lat 17, rozgrywany na przełomie maja i czerwca w Izraelu. Turniej zwyciężyła reprezentacja Francji, w której występował chociażby syn legendarnego Zinedine'a Zidane'a - Elyaz. Jak niektórzy z Was pewnie wiedzą, w tegorocznych EURO występowała reprezentacja Polski, która pod wodzą Dariusza Gęsiora zajęła 3 miejsce w dość trudnej grupie z Holandią, Bułgarią i właśnie Francją. W szeregach Biało-Czerwonych nie zabrakło zawodników, którzy doczekali już debiutu w Ekstraklasie, takich jak choćby Kacper Masiak, Oliwier Sławiński (obydwaj Zagłębie Lubin) czy Dawid Tkacz (Górnik Łęczna).

⚽️ Upodobaliśmy sobie w ostatnim czasie ligę amerykańską, która pod koniec lat 90-tych budziła ogólną fascynację i przyciągała coraz to większe nazwiska. Po sezonie 1996 przyszedł więc czas na składy z lat 1997-2000. Przez ten czas w Major League Soccer przewinęło się wiele polskich nazwisk - wśród nich wymienić należy Piotra Nowaka, Roberta Warzychę, Romana Koseckiego, Mirosława Rzepę, Jacka Ziobera, Jerzego Podbrożnego i Wojciecha Krakowiaka. Natomiast jeśli chodzi o gwiazdy światowego formatu, to i tutaj biedy zdecydowanie nie było - w roku 2000 do MLS przechodziły już gwiazdy światowego formatu, takie jak Hristo Stoiczkow (Chicago Fire) czy Lothar Matthaeus (MetroStars New York). W międzyczasie, w porównaniu z pierwszym sezonem ligowym, struktura rozgrywek została powiększona z 10 do 12 drużyn. W 1998 roku przystąpiły do nich ekipy Chicago Fire i Miami Fusion.

⚽️ Składy francuskiej II ligi z sezonów 2001/02, 2002/03 i 2003/04. 2002/03 to ostatni sezon w Ligue 2 w wykonaniu drużyny ES Wasquehal (logo po prawej) - zapomnianej ekipy z miasta położonego niedaleko Lille, którego najmocniejszym punktem wydawał się być pomocnik Geoffrey Dernis. Sezon wcześniej z kolei z ligi leciała ekipa Martigues, która również nigdy już później nie wróciła na zaplecze francuskiej piłki. Sezon 2001/02 był ogólnie bardzo atrakcyjny, bowiem liga liczyła sobie 20 drużyn, z czego do Ligue 1 awansowały aż 4 ekipy. Wśród nich była ekipa RC Strasbourg, która lądując w 2001 roku w II lidze miała - być może - jedną z najsilniejszych kadr, która kiedykolwiek spadała z ligi (więcej o tym w artykule o najmocniejszych spadkowiczach).

⚽️ Dużo angielskiej klasyki w postaci zarówno składów II ligi z sezonu 1992/93, jak i angielskiej First Division z sezonu 1986/87. Co ciekawe, mimo różnicy poziomów rozgrywkowych, rozgrywki te nosiły ... taką samą nazwę. W sezonie 1992/93 II liga angielska była nazywana First Division, bowiem I liga okupowała nazwę Premier League. Jako, że nazwa Premier League została przyjęta właśnie w 1992 roku, to w 1986 roku nosiła miano First Division.
W sezonie 1992/93 drugą ligę zdetronizowała przepotężna ekipa Newcastle United, która z Kevinem Keeganem na ławce kładła właśnie fundamenty do mocnej drużyny walczącej parę lat później o Mistrzostwo Anglii. Z drugiego miejsca awansowały "Młoty", czyli ekipa West Hamu. Pechowcami sezonu z pewnością mogli być określeni piłkarze FC Portsmouth, która przegrała szansę na bezpośredni awans z WHU gorszym bilansem bramkowym, a po barażach nie udało jej się wejść do Premier League. Sztuka ta udała się ekipie Swindon Town, która pod wodzą grającego menedżera Glenn'a Hoddle'a sensacyjnie pokonała w finale baraży Leicester. Z ligi leciały ekipy Brentford, Cambridge i Bristol Rovers. Dwie ostatnie drużyny nie wróciły już nigdy na wyższy stopień rozgrywek.
Sezon 1986/87 w pierwszej lidze angielskiej również obfitował w pewne niespodzianki. Największą można dziś uznać mistrzostwo Anglii zdobyte przez Everton, który w tym okresie nie pozostawił złudzeń swoim sąsiadom z Anfield. "Dziś" - to kluczowe słowo, bowiem w tamtym okresie Everton był niesamowicie mocną ekipą, która miała już za sobą choćby wicemistrzostwo Anglii w roku 1985 i mistrzostwo w roku 1984. Podopieczni Howarda Kendalla nie mieli może swoich szeregach wybitnych jednostek, jednak dzięki wielkiemu zgraniu i zaangażowaniu potrafili zagrać na nosie największym. W barwach ekipy z Goodison Park liderami byli wówczas tacy piłkarze, jak Kevin Sheedy, Trevor Steven, Peter Reid, Graeme Sharp czy Kevin Ratcliffe.

⚽️ Zadbaliśmy także o kilka sezonów w europejskich ligach z początku okresu 2010-15, które zostały wcześniej pominięte na naszej stronie. Stąd też dodane zostały:
✔ składy belgijskiej Jupiler League z sezonu 2012/13. Zestawienia statystyczne dotyczą zarówno sezonu zasadniczego, jak i fazy mistrzowskiej/spadkowej. Mistrzem Belgii został Anderlecht, natomiast z ligi spadały ekipy Cercle Brugge i Beerschot AC. Królem strzelców był Kolumbijczyk Carlos Bacca z FC Brugge (25 goli), którego rewelacyjny sezon zaowocował transferem do Sevilli.
✔ składy II ligi angielskiej z sezonu 2012/13 - szalony okres w League Championship okraszony legendarnymi play-offami, po których awans, obok Cardiff i Hull, przystemplowała ekipa Crystal Palace. Absolutnie kultowy okazał się jednak mecz półfinałowy pomiędzy drużynami Watfordu i Leicesteru, w którym w 96 minucie Almunia najpierw wybronił strzał Knockaerta z rzutu karnego, a sekundy później po kontrataku bramkę dla gospodarzy zdobył Deeney. Co ciekawe w Leicester występował wtedy niepozorny napastnik, który w 26 meczach zdobył zaledwie 4 gole i był jedną nogą poza klubem. W kolejnych latach zaczął strzelać jednak trochę częściej z miejsca stając się legendą klubu i sięgając ze swoim klubem po tytuł Mistrza Anglii. Mowa oczywiście o Jamie Vardym ;) Nieoczekiwanym momentem sezonu był natomiast spadek renomowanego Wolverhamptonu, któremu nie pomógł występujący w barwach "Wilków" Sławomir Peszko.
✔ składy II ligi angielskiej z sezonu 2013/14 - tym razem ekipa z Leicester w pewnym stylu zanotowała awans, a do grona szczęściarzy dołączyli też piłkarze Burnley i QPR. Pechowymi spadkowiczami okazali się natomiast zawodnicy Doncaster, Barnsley i Yeovil.
✔ składy hiszpańskiej Segunda Division z sezonu 2012/13. Do najwyższej klasy rozgrywek wchodziły ekipy Elche, Villarreal (tak, tak, wówczas II liga!) oraz - po barażach - Almerii. W lidze występowały drugie garnitury wielkich drużyn - zarówno Real Madryt Castilla jak i Barcelona B uplasowały się w czołowej dziesiątce. Wyjątkowo smutny był to okres dla kibiców Racingu Santander, którzy w 2012 opłakiwali spadek z Primera Division, a rok później lądowali już w III lidze. Reprezentacyjny obrońca US Carlos Bocanegra, serbski globtroter Andrija Kaludjerović, czy były zawodnik polskich klubów Andreu nie byli w stanie uratować ligi dla klubu ze stolicy Kantabrii. Małe pocieszenie - w tym roku klub ponownie zawitał do Segunda Division. Ta umiejętność w ostatnich 8 latach udawała się wcześniej dwukrotnie, za każdym razem kończąc się natychmiastowym spadkiem. Do trzech razy sztuka?
✔ składy szkockiej Premier League z sezonów 2012/13, 2013/14 i 2014/15. Początek okresu supremacji Celtiku Glasgow, który mógł śmiało wykorzystywać karną relegację rywali zza miedzy - Rangersów. Topową trójkę w pierwszym sezonie zamykały ekipy Motherwell i St. Johnstone, natomiast z ligi leciała ekipa FC Dundee. Co ciekawe, najwięcej asyst w lidze w sezonie 2012/13 zanotował wówczas Henrik Ojamaa, który w barwach Motherwell zanotował ich 16 i po rozgrywkach odszedł do ... warszawskiej Legii.
✔ składy francuskiej Ligue 2 z sezonu 2012/13. Z pierwszego miejsca do Ligue 1 awansowała drużyna ... AS Monaco. To nie pomyłka, klub z księstwa występował wówczas drugi sezon na drugim froncie. Wraz z ekipą Claudio Ranieriego promocję wywalczyły również ekipy Guingamp i Nantes. Do Championnat National poleciały drużyny Le Mans, Sedan i Gazelec Ajaccio. Zwłaszcza przypadek GFCO jest ciekawy, bowiem po spadku klub z Korsyki dokonał szybkiej odbudowy - w kolejnym sezonie awansował z powrotem do Ligue 2, a w 2015 przystępował już do rozgrywek Ligue 1! Jak powstawać, to z przytupem - chciałoby się rzec ...
✔ składy szwajcarskiej Super League z sezonu 2012/13. Mistrzostwo po stronie FC Basel, spadek zanotowała z kolei Servette Genewa.

⚽️ W lutym zapowiadaliśmy większy ruch na fanpage'u i wzbogacenie go na regularne dodawanie piłkarskich ciekawostek. Nie udało się, natomiast niespełnioną obietnicę zrekompensujemy podwójnie - już w tym tygodniu!




adres tej wiadomości: http://skladyfutbol.pl//news.php?id=559