http://www.serwer1891866.home.pl/jp/

:: II Liga Polska 1996/97 na stronie
Wiadomość dodana przez: Kuba (2016-01-15 22:07:43)

Nie zwalniamy tempa! Po skompletowaniu archiwalnych składów II ligi polskiej z sezonu 1997/98, dzisiaj przyszedł czas na sezon 1996/97. Był to dziwny okres, w którym aż trzy z czterech spadkowiczów Ekstraklasy z poprzedniego sezonu bezpośrednio pożegnało się także z II ligą (Stal Mielec, Siarka Tarnobrzeg i Lechia Gdańsk). Niekoniecznie zadecydował tutaj aspekt sportowy, ale także finansowy - po sezonie 1996-97 Stal Mielec rozpadła się i reaktywowała dopiero po paru latach, natomiast Lechia musiała zacząć budować drużynę całkowicie od zera. Inny spadkowicz Ekstraklasy i murowany kandydat do awansu - drużyna Pogoni Szczecin, do ostatniej chwili walczyła o powrót do elity (ostatecznie zakończony sukcesem). Najwięcej krwi "Portowcom" napsuła ... Elana Toruń, która z niezwykle bramkostrzelnym Jarosławem Maćkiewiczem (wespół z Wojciechem Małochą z Petrochemii został królem strzelców z dorobkiem 25 bramek) o mało nie dokonała sensacyjnego awansu. Jedyna drużyna, która wówczas bezpowrotnie spadła szczebel niżej - biorąc pod uwagę fakt, że Szombierki Bytom sezon później połączyły się z tamtejszą Polonią - była malborska Pomezania (logo po prawej). W lidze nie brakowało wówczas także egzotyki - Wawel Kraków zwerbował pracującego w Australii Albina Mikulskiego, który z kolei zabrał ze sobą aż trzech zawodników z tamtego kraju - Palomino, Gonzaleza i Cerjaka. Czy ktoś o nich dzisiaj w ogóle pamięta?
Troszkę statystyk - najstarszym zawodnikiem tego sezonu okazał się bramkarz Chemika Police - Jerzy Falkowski. Wystąpił on w jednym meczu swojej drużyny i liczył sobie wówczas ponad 43 lata (drugi w tej kategorii Janusz Małek był o prawie 4 lata młodszy!) Najmłodszym zawodnikiem okazał się 16-letni napastnik Stali Stalowa Wola - Wojciech Fabianowski, który wciąż gra w piłkę - w A-klasowej Sannie Zaklików.
Zapraszamy do dalszego przeglądania składów i dziękujemy za miłe słowa w komentarzach - niebawem na portalu powinny się pojawić kolejne nowości.
adres tej wiadomości: http://www.serwer1891866.home.pl/jp//news.php?id=433