Kącik Kibica
Menu Główne
Składy
Archiwum Składów
Kadry na Mundiale
Kadry na EURO
Kadry na PNA
Kadry Olimpijskie
Kadry na CA
Kadry na PK
Kadry na Turnieje Młodzieżowe
Liga Mistrzów
Serwis
Statystyki
Artykuły > Serwis > Co nieco o zwyczajach zawodników


Co nieco o zwyczajach zawodników.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie zwyczaje mają zawodnicy? A może sami wiążecie sobie wstążeczki, wsadzacie pióra w getry, czy ... farbujecie włosy na zielono przed spotkaniami w swoich okręgówkach, A, czy tam B klasach?
Oczywiście nie zamierzam opisywać parodystów typu Sasin, czy Ćwielong. Mowa o poważnych piłkarzach w ... dość poważnym artykule.

Efetobore Sodje jakiejś specjalnej kariery nie zrobił. Fakt, pojechał na Mundial do Azji, ale właściwie poza tym, to ... prezentował się niezbyt okazale. Zanim zagrał w reprze obijał się po Stevenage Borough, Luton, czy Colchester. "Bandana Man" pierwsze powołanie do kadry Super Orłów otrzymał w 2000 roku, a wcześniej Babangidę, Adepoju i Petera Rufaia oglądał na odbiornikach telewizyjnych. Ksywa zresztą nieprzypadkowa. Przed Mundialem ku zaskoczeniu sztabu szkoleniowego i fanów popularny Efe postanowił ... nie rozstawać się z bandamą. Tłumaczył, że dostał ją od mamy i nie potrafi się z nią rozstać. To jego talizman. Festus Onigbinde był zaszokowany i tłumaczył, broniąc Efe, że w dzieciństwie sam wrzucał sobie w spodenki zęby i inne tajemnicze amulety. Rozumiecie ... zaskoczyć jakiegoś pół-trenera z Modakeke? Sodje na stałe zapisał się w historii, chociaż ... takich przypadków jest więcej.Powyżej ekskluzywne uczesanie ekscentrycznego Efetobore.

Wracając do Mundialu 2002, to może warto przypomnieć Magnusa Hedmana. Nie, nie chodzi mi o to, że fotografował się z cyckami żony, ani o jego pseudoparady w Oicie z Senegalem. Hedman tuż po Euro 2000 postanowił ... nie pić alkoholu. Wierzycie w to, że nigdy nie zamoczył ust w szwedzkim Absolucie? Sam pomysł dziwny, zresztą chyba szczęścia nie przyniósł. Pogromcą okazał się niejaki Henri Camara, grający pierwsze skrzypce w sponsorowanym przez pasztety Sedan. Camara wraz z Colym, Makhtarem Ndiaye i innymi kolegami postanowili sobie ... obwiązywać kostki wstążeczkami! Miało to ich uskrzydlać, dawać wieczną moc. Ponoć pomysł pochodził od jakiegoś szamana z Ziguinchor, który chciał uzdrowić senegalski futbol po kompromitacji w eliminacjach do Coupe du Monde 98. Paradoksalnie wstążeczki pomogły, choć według mnie Afrykanie trafili po prostu z formą.

Prawdziwym hitem jednak jest Felix Halfon. Może zacznijmy od tego, że nie tak dawno został zapuszkowany i wyszedł ze względu na dobre zachowanie. Poszło o przemyt koki. Co ciekawe po wyjściu zza krat Halfon grywał w Rishon LeZion, czy w Bat Yam. Wsławił się autobiografią, w której pisał, że zawsze jak szykował się na mecz, to ... wrzucał sobie gumki w getry. Nie raz, nie dwa skorzystał, a szczególnie mile wspominał spotkanie z czerwca 1993, kiedy to Izrael wtopił 0-5 ze Szwedami. W przerwie meczu na Rasundzie zaprosił do szatni szwedzką kibickę i zabawili się na szybko, zamykając się pod prysznicami. Dla Halfona nie był to jedyny pozytyw eliminacji. Mało kto pamięta, że w Paryżu wraz z kolegami pokonał ekipę Zizou 3-2 i dzięki temu na Mundial pojechali Bułgarzy.Felix Halfon upodobał sobie gumy i to - bynajmniej - nie Orbity.

Oczywiście mógłbym pisać o Robbie Keane, Mirku Klose i ich saltach po bramkach, ale tutaj poczytacie o samych nieszablonowych zdarzeniach. Pamiętacie Bartheza i Blanca? Ich zachowania z pewnością doskonale rozumie były gwiazdor Gaziantepsporu - Erhan Albayrak, który kilkakrotnie w Niemczech został przyłapany na całusach z kolegami. Gdy za pierwszym widziano go w niezręcznej sytuacji - tłumaczył się, że to wina stresu. Za drugim razem został sfotografowany z Wichniarkiem i tym razem litości nie było. Obleśne i przykre, prawda?

Światowa publika wielokrotnie jedzie po Cristiano Ronaldo. Ma on swoich fanów i ... antyfanów, ale czy taki Predrag Mijatović był mniej wyżelowany? Co do fryzur, to warci do zapamiętania są Grzesiu Szamotulski, Valderrama, Alexi Lalas, Clint Mathis, czy Sasa Curcić. Kojarzycie Jana Duricę? Wraz z kumplami założył się, że jak Słowacy wyjdą z grupy w 2010, to dziabnie sobie irokeza. Słowa dotrzymał, choć taki dość ... drewniany grajek dziwnie wyglądał w takiej nonszalanckiej fryzurze. Jeszcze lepszy był Rigobert Song, który pod koniec lat 90 występował w różnych kolorach ... butów! Choćby w meczu w Nantes, gdzie Kamerun grał z Chile. Jeden but był żółty, drugi ... czerwony. Domyślacie się, że Song dostał kartki w takich samych kolorach?
Song na stare lata odzwyczaił się od kolorów, natomiast Ljuboi z Legii 'coś' z młodych lat zostało do dziś. Gdy szalał w Strasbourgu założył się z Habibem Beye, że jak strzeli gola w jednym ze spotkań L1, to zrobi sobie taki pasek na głowie i będzie go miał do końca kariery! Póki co, słowa dotrzymuje.Poczciwy Rigobert nie omieszkał sobie również farbować włosy w kolorze blond.

Co do fryzur to dość finezyjny styl zapoczątkował David Seaman. Spinał sobie włosy w kucyka, co wyglądało dość dziwnie jak na brytyjskiego golkipera. Późniejszy trend wykorzystwał także Teddy Bertin, Siergiej Owczinnikow czy Patrick Goots.Patrick Goots cenił sobie fryzury a la macho - moda na popularnego kucyka przypadała w latach 70-tych i 80-tych, ale wolelibyście nie wiedzieć w jakiej branży.

Jak widzicie, przykładów nietypowych zachowań było wiele. Jeśli wam przychodzą na myśl inni zawodnicy, to dajcie znać w komentarzach.

Maciej Nędzi

© 2005-2018 Centrum Składów Piłkarskich. Wszelkie prawa zastrzeżone.

engine powered by jPORTAL 2 & TechNET