Kącik Kibica
Menu Główne
Składy
Archiwum Składów
Kadry na Mundiale
Kadry na EURO
Kadry na PNA
Kadry Olimpijskie
Kadry na CA
Kadry na PK
Kadry na Turnieje Młodzieżowe
Liga Mistrzów
Serwis
Statystyki
Polskie talenty za granicą


Polskie talenty za granicą - sporządziłem zestawienie młodych polskich piłkarzy lub pochodzących z naszego kraju, którzy grają za granicą. Kto wie, czy niedługo nie będą filarami swoich zespołów? Zapraszam do lektury.

Na fotografii Lukas Podolski w akcji, jeden z wspominanych powyżej przykładów, czego Polska niestety nie wykorzystała.

ANGLIA

Łukasz Jutkiewicz (ur. 28.03.1989), Plymouth Argyle. W styczniu tego roku został wypożyczony z Evertonu (a w zasadzie z jego rezerw) do Plymouth Argyle, gdzie zaczął już grać regularnie. Jutkiewicz jest chwalony nawet na wyspach, co świadczy o dużych umiejętnościach. Wcześniej reprezentował barwy Swindon Town i FC Southampton. Posiada paszport angielski i mówi się, że już niedługo może otrzymać powołanie do reprezentacji młodzieżowej Albionu.

Tomasz Kupisz (ur. 02.01.1990), Wigan Athletic. Były zawodnik KS Piaseczno i Juniora Radom powoli zaczyna pukać do drzwi pierwszego składu zespołu Wigan Athletic. Teorytycznie utalentowany napastnik figuruje nawet w kadrze pierwszego zespołu (nosi numer 27), jednak na razie ma szansę grać co najwyżej w rezerwach. Doskonały technik, a przy tym dysponujący niezwykłą szybkością.

Zeyn S-Latef (ur. 22.07.1990), Sheffield United. Jest przedstawiany jako absolutny talent - posiada ważną umiejętność przeglądu pola i dysponuje świetnym dryblingiem. Ogrywanie się w drużynie młodzieżowej angielskiego klubu może mu dać wiele doświadczenia, wymaganego do gry na wysokim poziomie. A wówczas, miałby do wyboru grę aż w trzech reprezentacjach - oprócz Polski, posiada także paszport irakijski i szwedzki. Choć w Polsce nigdy nie grał (wcześniej występował w szwedzkim Helsingborgs FF) ma matkę Polkę i zadeklarował, że chciałby zagrać dla naszej kadry. Mowa jest tutaj o seniorskiej kadrze, bowiem już teraz S-Latef występuje w kadrze młodzieżowej Polski Michała Globisza.

Wojciech Szczęsny (ur. 18.04.1990), Arsenal Londyn. Syn Macieja Szczęsnego podobno odziedziczył bramkarski talent po ojcu, co jednak może pokazywać jedynie na meczach reprezentacji i w drużynie rezerw "Kanonierów". Kto wie, czy w przyszłości nie trafi do pierwszego zespołu klubu, którego prowadzi obecnie Arsene Wenger? Jak wiadomo, Francuz ma odpowiednie podejście do młodych piłkarzy i przy potencjale, jaki posiada Szczęsny, wydaje się to możliwe. Młody golkiper jest bardzo pewny siebie i dysponuje niezłym refleksem. Wcześniej bramkarskiego abecadła uczył się w Legii Warszawa.

James Wesolowski (ur. 25.08.1987), Leicester City. Urodzony w Sydney Australijczyk z pochodzenia jest Polakiem. Już teraz jest podstawowym graczem II-ligowego klubu angielskiego i imponuje zaufaniem do własnych umiejętności. Dwa lata temu otrzymał powołanie do reprezentacji młodzieżowej Polski, jednak z niego nie skorzystał.

FRANCJA

Grzegorz Krychowiak (ur. 29.01.1990), Girondins Bordeaux. Pomocnik Girondins Bordeaux zasłynął zdobyciem bramki na MŚ U-20 przeciwko reprezentacji Brazylii. Materiał na znakomitego rozgrywającego. Urodził się w Gryficach, grywał w klubach z zachodniopomorza, takich jak Żaki Kołobrzeg, Stal Szczecin i Arka Gdynia. Na początku sezonu 2007/08 podpisał z "Żyrondystami" profesjonalny kontrakt, lecz cały czas balansuje na linii drużyny młodzieżowej a rezerw. W przyszłości mogą być z niego ludzie.

Kamil Oziemczuk (ur. 29.03.1988), AJ Auxerre. Choć ma zaledwie 19 lat, to nie jest już postacią anonimową. Jego transfer do Auxerre w 2006 roku odbił się nie mniejszym echem, niż przyjście Ireneusza Jelenia, przynajmniej w Polsce. Póki co, młody Kamil występuje w rezerwach i uczy się realiów piłki francuskiej. Wcześniej był zawodnikiem Górnika Łęczna, gdzie zdobywał nawet bramki, gdy ten klub grał w Ekstraklasie.

Mateusz Rajfur (ur. 10.02.1990), Girondins Bordeaux. Nieco ustępuje klasą od Krychowiaka, ale warto zwrócić uwagę na różnicę pozycji - Rajfur jest obrońcą, więc nie gra spektakularnie, lecz solidnie. Jest jeszcze młody i dużo przed nim. Wcześniej, podobnie jak Krychowiak, występował w Stali Szczecin

Arkadiusz Ryś (ur. 08.06.1988), AJ Auxerre. Już od paru dobrych lat gra w klubie, który jest znany z dobrej współpracy z Polakami. Grają i grali w nim nie tylko młodzi zawodnicy, ale ci obecnie bardziej doświadczeni, tacy jak Kłos, Włodarczyk czy Kuźba. Wychowanek UKP Zielona Góra bardzo dobrze gra głową i nie boi się walki w powietrzu, jednak musi sporo popracować.

Mateusz Siebert (ur. 04.04.1988), FC Metz. Uzdolniony obrońca drużyny młodzieżowej klubu, który regularnie grywa na zapleczu francuskiej ekstraklasy. Tym razem Metz awansowało do Ligue 1 i nie radzi sobie najgorzej, choć także bez fajerwerków. Miejmy nadzieję, że francuska szkoła oszlifuje talent Sieberta i już niedługo będzie grał regularnie nie tylko w polskiej "młodzieżówce", ale w niezłym, zachodnim klubie.

HISZPANIA

Filipe Luis Kasmirski - Filipe (ur. 09.08.1985), Deportivo La Coruńa - Brazylijczyk z włoskim paszportem, pochodzący z Polski, o czym świadczy jego rodowe nazwisko. Jest zawodnikiem uniwersalnym - może występować zarówno na lewej pomocy, jak i obronie. Występuje regularnie w Deportivo La Coruńa i ma za sobą grę w drugich składach Ajaxu Amsterdam i Realu Madryt. Zawodnik o dużym potencjale, który z pewnością mógłby być wart gry w naszej kadrze. Przykład nietypowy, ponieważ nie jest zawodnikiem młodym - warto zwrócić jednak na niego uwagę, gdyż mało kto wie, że z pochodzenia jest Polakiem.

Kamil Glik (ur. 03.02.1988), Real Madryt. Środkowy obrońca, podobnie jak Matuszek, przechodził drogę Odra Wodzisław - UD Horadada - Real Madryt C. Mało o nim słychać, jednak w Hiszpanii go chwalą. Bardziej imponuje im jednak Matuszek.

Szymon Matuszek (ur. 07.01.1989), Real Madryt. Co powiedzieć o pomocniku, który występuje w jednym z największych klubów świata? Nie do końca jest to prawda, bowiem młody Szymon gra regularnie w Realu Madryt C, czyli trzeciej drużynie "Królewskich". Nie umniejsza to jednak jego potencjalnych umiejętności. Wychowanek szkółki Odry Wodzisław pokazał się dobrze w UD Horadada, klubie z niższej półki i został zauważony przez scoutów Realu. Niewykluczone, że zagra kiedyś w Primera Division.

HOLANDIA

Michał Janota (ur. 29.07.1990), Feyenoord Rotterdam. Utalentowany i przebojowy napastnik już dwa lata temu zachwycił na turnieju w Holandii scoutów kilku naprawdę niezłych klubów. Był na testach w Celtiku Glasgow, interesował się nim także Ajax i PSV, jednak zawitał do Feyenoordu Rotterdam. Wcześniej był zawodnikiem UKP Zielona Góra, gdzie podobno błyszczał nieprzeciętnymi umiejętnościami. Dzięki stawianiu pierwszych kroków w szkółce tak renomowanego klubu może rozwinąć się w bardzo dobrego gracza.

Bartłomiej Pacuszka (ur. 25.03.1990), FC Twente. Kolejny zawodnik, który dzięki dobrej grze na niższych frontach zrobił ogromne wrażenie na scoutach najlepszych klubów świata. Były zawodnik Agrykoli oprócz umiejętności potrzebnych do gry w defensywie dysponuje fenomenalnym wręcz uderzeniem i przeglądem pola. Po testach w Arsenalu Londyn i Nottingham Forest podpisał kontrakt z FC Twente, z którym zdobył mistrzostwo Młodzieżowej Ekstraklasy Holandii. W styczniu tego roku mówiło się, że trafi do Heraclesa Almelo.

Maciej Wilusz (ur. 25.09.1988), Sparta Rotterdam. Urodzony we Wrocławiu młodziutki obrońca formalnie jest piłkarzem drużyny młodzieżowej SC Heerenveen i wiąże się z nim duże nadzieje. Od stycznia 2008 roku przebywa na wypożyczeniu w Sparcie Rotterdam, gdzie występuje w rezerwach. Jest wychowankiem Śląska Wrocław, gdzie grał do 2005 roku.

NIEMCY

David Blacha (ur. 22.10.1990), Borussia Dortmund. Reprezentant młodzieżowy Polski jest pomocnikiem i potrafi naprawdę mile zaskoczyć swoją grą. Jak większość młodych piłkarzy grających w Niemczech, jest uznawany za ogromny talent.

Bartosz Broniszewski (ur. 23.01.1988), FC Kaiserslautern - choć od dziecka grał w klubach młodzieżowych w Niemczech, i to nie byle jakich (Bayern Monachium, SpVgg Unterhaching, TSG Hoffenheim), czuje się Polakiem. Nie wpływa także na niego fakt, że przecież urodził się w Monachium. Obecnie jest zawodnikiem FC Kaiserslautern i może się pochwalić tym, że w swoim pierwszym meczu dla II-ligowego FCK zdobył od razu pierwszą bramkę. Było to w spotkaniu z St. Pauli, gdzie występował na defensywnej pomocy, choć nominalnie jest obrońcą. Stylem gry przypomina Dariusza Dudkę. Zdaniem trenera Rekdala "Czerwone Diabły" będą jeszcze z niego miały pociechę.

Michael Gardawski (ur. 25.09.1990), FC Koln. Kolejny przykład zawodnika, który jest Niemcem z polskimi korzeniami lub Polakiem z niemieckim paszportem. Nam odpowiada chyba ta druga opcja. Michael jest prawym pomocnikiem i jak na razie zbiera dobre recenzje w drużynie młodzieżowej. W tym sezonie w lidze młodzieżowej w Niemczech zdobył nawet jedną bramkę, lecz później borykał się z kontuzjami i stracił miejsce. Warto mu życzyć, że w przyszłości zrobi karierę na miarę Lukasa Sinkiewicza czy Lukasa Podolskiego, lecz nie podąży ich śladami dosłownie ... Nie chcemy przecież stracić kolejnego brylantu.

Patryk Gorajewski (ur. 04.07.1990), SV Tasmannia-Gropiusstadt. Chociaż gra w mało znanym niemieckim klubie z niższej ligi, gra już w reprezentacji Polski U-17 i trenerzy chwalą go za występy. Nic dziwnego, gdyż wcześniej szkolił się w kilku niemieckich klubach, takich jak TeBe Berlin czy też słynna Hertha Berlin. Ponoć jest obserwowany przez kilku wysłanników niemieckich klubów w III ligi, co da mu szansę na wkraczanie na coraz większe piłkarskie salony.

Sebastian Kmieć (ur. 16.06.1990), Werder Brema. Reprezentant Polski U-18. Już teraz regularnie gra w młodzieżowej drużynie Werderu i ponoć bardzo szybko się rozwija. Miejmy nadzieję, że w równie szybkim tempie przemieni się w klasowego piłkarza, bo ma na to zadatki.

Dawid Krieger (ur. 26.05.1989), Energie Cottbus. Napastnik rezerw ekipy I-ligowej Energie Cottbus ma za sobą grę w drużynach młodzieżowych Górnika Zabrze i Gwarka Zabrze. Trafił dzięki współpracy tego ostatniego klubu z zespołem Chocieboża i udowodnił działaczom tamtejszego klubu, że jego transfer nie był przypadkiem. Dzięki dobrej gry w młodzikach Cottbus Krieger zaczął grać regularnie w III-lidze, w barwach wspomnianych rezerw. Piłkarz dysponujący dobrymi warunkami fizycznymi (1,86) i nienaganną techniką.

Łukasz Olbrich (ur. 08.02.1990), FC Kaiserslautern. Kompan Alana Stulina z drużyny młodzieżowej FCK. Lewy obrońca gra regularnie zarówno w klubie, jak i reprezentacji U-18. Poprzednio szlifowany w SVW Mannheim, dysponuje także niezłym uderzeniem.

Patryk Podrygała (ur. 07.05.1991), Hertha Berlin. Megatalent! Mimo podwójnego obywatelstwa wybrał grę dla reprezentacji Polski i ma za sobą już mecze w barwach reprezentacji U-16, U-18 i U-19. Gra na pozycji ofensywnego pomocnika i już powoli zaczyna grać w niemieckiej lidze młodzieżowej. Wcześniej ogrywał się w Spandauer BC.

Adrian Rakowski (ur. 10.10.1989), MSV Duisburg. Napastnik drużyny młodzieżowej MSV Duisburg wcześnie wyjechał do Niemiec i zbierał doświadczenie w takich zespołach, jak FC Schalke 04, VfL Bochum czy RW Essen.

Damian Rączka (ur. 05.08.1987), FC Schalke 04. Obrońca rezerw drużyny Wicemistrzów Niemiec był już poawołany na MŚ U-20 w 2007 roku. Jeden z bardziej perspektywistycznych piłkarzy grał wcześniej w drużynie młodzieżowej Borussii Moenchengladbach, gdzie był jednym z najlepszych zawodników. Urodzony w Wodzisławiu Śląskim zawodnik karierę rozpoczynał ... właśnie w Schalke, gdzie wrócił po 3 latach.

Robert Rudnik (ur. 31.05.1989), TSG Hoffenheim. Napastnik, który w reprezentacji U-19 rozegrał już 7 meczów. Niezwykle szybki i zwinny, wcześniej występował w SpVgg Unterhaching i TSV 1860 Monachium. Nic dziwnego, że trafił do kolejnego bawarskiego klubu, grającego w II Bundeslidze - TSG Hoffenheim.

Alan Stulin (ur. 05.06.1990), FC Kaiserslautern. Kolejny świetny zawodnik z magicznego rocznika 1990. Chociaż nie ma imienia typowo polskiego, ma już za sobą grę w reprezentacji U-16. Trener Michał Globisz uważa go za jeden z największych talentów, jaki pojawił się kiedykolwiek w jego reprezentacji. Występuje na lewej pomocy i stylem gry przypomina Jakuba Błaszczykowskiego. Jest przy tym zawodnikiem bardzo pewnym siebie, który nie boi się wziąść odpowiedzialności na własne barki. Urodzony w Bolesławcu, karierę piłkarską zaczynał w Niemczech - przed FCK występował w SV Edenkoben i FSV Offenbach.

Kamil Wałdoch (ur. 04.07.1992), FC Schalke 04. Słyn byłego stopera reprezentacji Polski oraz Schalke 04, VfL Bochum i Górnika Zabrze - Tomasza. Młody Kamil już teraz imponuje swoimi umiejętnościami piłkarskimi, które pozwalają mu na grę w reprezentacji U-16. Występuje w młodzikach ekipy z Gelsenkirchen.

Marcin Zakrzewski (ur. 21.07.1990), Borussia Dortmund. Rozgrywający drużyny młodziezowej BVB jest kolegą klubowym Davida Blachy i podobnie jak jego kompan, występuje w reprezentacji młodzieżowej. Jest dobrze wyszkolony technicznie, a przy tym bardzo waleczny.

SZKOCJA

Artur Krysiak (ur. 11.08.1989), FC Gretna. Następny polski talent na pozycji bramkarza. Dzięki dobrej postawie w rezerwach i rozgrywkach młodzieżowych w Anglii w barwach Birmingham City został kupiony przez szkockiego I-ligowca, FC Gretna. Były zawodnik SMS-u Łódź ma małe szansę na grę w pierwszym składzie, ale na pewno większe niż w Birmingham. Poza tym, na pewno zbierze cenne doświadczenie. Miejmy nadzieję, że jeszcze będzie z niego pociecha.

WŁOCHY

Michał Miśkiewicz (ur. 20.01.1989), AC Milan. Młodziutki bramkarz był bohaterem hitu transferowego w ostatnim roku, kiedy to jako golkiper drużyny młodzieżowej Kmity Zabierzów został pozyskany przez słynny AC Milan. Gra w "młodzieżówce" takiego klubu może Miskiewiczowi wyjść tylko na dobre.

Bartosz Salamon (ur. 01.05.1991), Brescia Calcio. Młodziutki, zaledwie 16-letni zawodnik już teraz gra w drużynie młodzieżowej klubu Serie B oraz reprezentacji Polski U-17.

Robert Trznadel (ur. 15.01.1990), AC Parma. Młody napastnik powoli zaczyna się przyzwyczajać do włoskiej piłki. Świadczy o tym fakt, że po udanym sezonie w Primaverze w barwach Sieny zamienił ten klub na AC Parmę. Były gracz Górnika Zabrze ma duże ambicje i należy życzyć mu szczęścia w podboju Serie A.

Miejmy nadzieję, że chociaż kilku tych piłkarzy wybije się ponad przeciętność, bowiem jest wielu mających na to wszelkie predyspozycje. Jestem pewien, że prędzej czy później będą stanowić trzon reprezentacji Polski. Może już na EURO 2012? Przekonamy się ...

Stan na 07.02.2008.

© 2005-2018 Centrum Składów Piłkarskich. Wszelkie prawa zastrzeżone.

engine powered by jPORTAL 2 & TechNET
<script type="text/javascript"> function setCookie(name, value, expires, path, domain, secure) { var curCookie = name + "=" + escape(value) + ((expires) ? "; expires=" + expires.toGMTString() : "") + ((path) ? "; path=" + path : "") + ((domain) ? "; domain=" + domain : "") + ((secure) ? "; secure" : ""); document.cookie = curCookie; } function changePage() { if (self.parent.frames.length != 0) parent.document.body.cols = "*, 0"; } setTimeout ("changePage()", 1); setTimeout ("changePage()", 100); setTimeout ("changePage()", 500); setTimeout ("changePage()", 1000); setTimeout ("changePage()", 1100); setTimeout ("changePage()", 2000); setTimeout ("changePage()", 3000); setTimeout ("changePage()", 4000); setTimeout ("changePage()", 5000); setTimeout ("changePage()", 5100); setTimeout ("changePage()", 5500); setTimeout ("changePage()", 6000); setTimeout ("changePage()", 8000); setTimeout ("changePage()", 10000); setCookie("adFrameForcePHP",0,0," "); </script>