http://skladyfutbol.pl/

:: Aktualności - podsumowanie kilkumiesięcznej pracy!
Wiadomość dodana przez: Kuba (2023-05-23 21:30:03)

Jako, że ostatnia informacja na temat nowości na stronie pojawiła się w ... styczniu (a więc niemal pół roku temu!), jesteśmy Wam winni mały update. Na stronie trochę się działo, a tym razem postawiliśmy na mocno archiwalne składy różnorakich lig europejskich. Poniżej prezentujemy pełną statystykę z solidną porcją anegdotek ⚽️

Dodaliśmy składy drużyn:
✔ włoskiej Serie B z lat 1995-2001. Drugi garnitur absolutnie topowej w tamtym okresie Serie A, gdzie na początku wspomnianego okresu na próżno było szukać zagranicznych zawodników (występowały jeszcze wówczas ograniczenia co do cudzoziemców). W tamtym okresie w II lidze włoskiej występowały niezwykle silne drużyny, nawet jak na tamten okres, takie jak Napoli, Torino, Sampdoria, Vicenza czy Bologna. Nie brakowało również kilku zapomnianych obecnie zespołów, takich jak chociażby mocno brzmiące ekipy Fidelisu Andria czy US Castel di Sangro. Mało kto może kojarzyć też zespoły FC Alzano i AC Savoia, które spadały z ligi w roku 2000. Znak ówczesnej siły Serie B pokazała natomiast ekipa Chievo Verona, która awansując do najwyższej dywizji z 3 miejsca w 2001 roku rok później zakwalifikowała się już do europejskich pucharów. Trampoliną do kariery rozgrywki Serie B okazały się również dla legendarnego Dario Hubnera, króla strzelców w barwach Brescii w sezonie 1995/96. Popularny "Bizon" zadebiutował w Serie A w dość późnym wieku 30 lat, a w wieku 35 wspólnie z Davidem Trezeguetem zostawał królem strzelców już na najwyższym poziomie rozgrywek. Kolegą z drużyny Hubnera był oczywiście Marek Koźmiński, który przez pewien czas był nawet kapitanem Brescii.

✔ belgijskiej Jupiler League z lat 1992-1999. Kontynuacja flamandzko-walońskiej klasyki, gdzie nie brakowało niespodzianek. Anderlecht Bruksela tylko w pierwszych sezonach zdominował bowiem rozgrywki, a pod koniec wspomnianego okresu nie brakowało sensacji - o ile triumf odwiecznego rywala FC Brugge nie musiał robić aż tak dużego wrażenia, o tyle tytuły mistrzowskie w wykonaniu SK Lierse (1996/97) i Racingu Genk (1998/99) były zjawiskiem nieprzewidzianym. Gdy wziąć pod lupę obydwa zespoły, wydawały się to jednak całkiem silne ekipy - w Lierse bronił były reprezentant Holandii Stanley Menzo, natomiast środkiem pomocy zarządzali norweski reprezentant Kjetil Rekdal oraz ... polski ex-internacjonał, Andrzej Rudy. Dużą różnicę z przodu robił także Rosjanin Denis Klujew, który po sezonie trafił do Schalke. Jeśli dodać do tego późniejszych reprezentantów kraju Davida Brockena, Carla Hoefkensa, Nico van Kerckhovena, Jurgena Cavensa, Boba Peetersa, Philipa Haagdorena, Karela Snoeckxa, Erica Van Meira (16 goli jako zawodnik formacji defensywnej!) oraz Erika Geretsa jako trenera, wyłania się naprawdę ciekawy kadrowo zespół. Atutami Genku był natomiast niezwykle silny atak, na czele z naturalizowanym Belgiem Branko Struparem, Gwinejczykiem Souleymane Oulare oraz Kenijczykiem Mikiem Origi. Obrona była niezwykle doświadczona i opierała się na zawodnikach, którzy od kilku lat grali w swoim klubie, natomiast pomoc to świeżość i młodość - 24-letni wówczas Marc Hendrikx (później trafił do Anderlechtu), 23-letni reprezentant Finlandii Juha Reini, 27-letni albański pomocnik Besnik Hasi pozyskany z TSV 1860 (tak, ten sam, który w 2016 roku został szkoleniowcem Legii Warszawa) oraz bracia Gudjonssonowie.
Z mniej oczywistych zespołów w tamtym czasie wyróżnić z pewnością można niemalże anonimowy zespół FC Boom. Był to jedyny sezon dla tej drużyny na najwyższym poziomie ligowym i, niestety, od razu zakończony spadkiem z ostatniego miejsca. Najbardziej znanym zawodnikiem tego zespołu wydawał się być ... Lukaku. Roger Lukaku, ojciec słynnego Romelu. Innym mocnym nazwiskiem był Izraelczyk Shalom Tikva, który został pozyskany z francuskiego RC Lens. Ciekawym przypadkiem był też Holender Danny Muller, który przed Boom występował chociażby w rezerwach Ajaxu oraz ... drugim składzie Barcelony (złośliwi mówią, że do Katalonii trafił dlatego, ponieważ był narzeczonym córki ówczesnego szkoleniowca Barcelony - Johana Cruyffa). Później swoją reputację wypracował jeszcze obrońca Didier Ernst (wypożyczony wówczas ze Standardu Liege, dostąpił nawet zaszczytu gry w kadrze).

✔ francuskiej Ligue 2 z sezonu 1993/94. Awanse świętowały wówczas OGC Nice, Stade Rennais i SC Bastia, natomiast z ligi spadały Rouen, Valenciennes, Bourges i Istres. Królem strzelców - Yannick Le Saux (naturalnie niespokrewniony z reprezentantem Anglii Graemem), zawodnik Stade Briochin, znanej także jako FC Saint-Brieuc. Ostatni sezon na tym etapie rozgrywek dla wspomnianego Bourges, gdzie gwiazdą drużyny był Węgier rumuńskiego pochodzenia - Vasile Miriuta, znany później z występów m.in. w Energie Cottbus. Podobnie jak w sezonie 1994/95, w lidze występowały wówczas aż 22 drużyny.

✔ II ligi angielskiej z sezonu 1989/90. Niesamowity przypadek, bowiem awansujący z 1 miejsca drużyna Leeds United 2 lata później świętowała tytuł Mistrza Anglii! Oprócz ekipy prowadzonej przez Howarda Wilkinsona awansowały również Sheffield United oraz - po barażach - 6 w tabeli Sunderland. Z ligi spadały Bournemouth, Bradford i Stoke - nie robi to większego wrażenia, bowiem wszystkim tym ekipom udało się później nie tylko awansować do League Championship, ale nawet do Premier League. Czas obdudowy najdłużej trwał w przypadku Bournemouth, które na podobny poziom wróciło dopiero ... 23 lata później, w 2013 roku. O ile sezon 1989/90 był dla "Wisienek" spisany na straty, o tyle dla jednego, późniejszego świetnego piłkarza były to pierwsze podrygi z profesjonalną piłką. Był to 16-letni wówczas Jamie Redknapp, znany później z występów w reprezentacji Anglii oraz Liverpoolu. Co ciekawe, drużynę prowadził jego ojciec - Harry.

✔ ligi tureckiej z sezonów 2000-2002 oraz 2003-05. Mocny czas dla tureckiej piłki. Galatasaray w 2000 sięgający po Superpuchar Europy, a w 2002 reprezentacja świętująca na mundialu 3 miejsce. Oczywiście walka o top toczyła się głównie pomiędzy trzema ekipami - Galatą, Fenerbahce i Besiktasem. Do miana największych "noname'ów" w tamtym czasie pretendowała drużyna Siirtsporu (logo z prawej; znana również jako Siirt JETPA-Spor). Co ciekawe, w najgorszej drużynie sezonu 2000/01 nie brakowało ... Mistrzów Świata. Zespół prowadził triumfator z 2014 roku jako selekcjoner - Joachim Low, natomiast kilka meczów jako obrońca zagrał Thomas Berthold, Mistrz Świata jako piłkarz z roku 1990. Polskich akcentów również nietrudno się doszukać - Roman Dąbrowski (znany w Turcji jako Kaan Dobra - fanatycy Championship Managera 2001/02 wiedzą ;), Jacek Ziarkowski, Marek Zając, Artur Sarnat, Olgierd Moskalewicz, Dariusz Dźwigała, Tomasz Zdebel - to tylko niektórzy z nich.

✔ ligi angielskiej (First Division) z sezonu 1983/84. Znakomity okres dla Liverpoolu, który świętował tytuł mistrzowski. Grobbelaar, Souness, Hansen, Kennedy, Dalglish, Rush, Lee czy Neal - te nazwiska mówią same za siebie. Udany czas również dla Southamptonu - "Święci" mogli się poszczycić tytułem wicemistrzowskim mimo pozornie nie tak silnej kadry. Największym nazwiskiem był bowiem ... bramkarz, Peter Shilton. Z ligi spadały ekipy Birmingham City, Notts County i Wolves.

✔ II ligi polskiej z sezonu 2017/18. Nie zlekceważyliśmy również historii naszego podwórka! W rozgrywkach występowała chociażby Warta Poznań (zaliczyła awans wraz z GKS-em Jastrzębie, ŁKS-em Łódź i Garbarnią Kraków) i Radomiak Radom, były to tez ostatnie chwile na trzecim poziomie rozgrywek dla MKS-u Kluczbork i Gwardia Koszalin. Ligę zdominowało Jastrzębie, które nie było jednak jakimś mocnym gwiazdozbiorem - z tamtej ekipy najbardziej znany wydaje się Damian Tront (zawodnik Miedzi Legnica), Daniel Szczepan (walczy z Ruchem o Ekstraklasę) czy Wojciech Łaski - obecny piłkarz Jagiellonii, który jednak wówczas jedynie figurował w szerokiej kadrze trenera Skrobacza.

✔ II ligi niemieckiej z sezonu 1975/76 (podział północ-południe) i ... III ligi niemieckiej z sezonu 1993/94 (podział na - uwaga - aż osiem grup!!!) Gratka dla absolutnych piłkarskich zajawkowiczów. W pierwszym przypadku - kadry SV Rochling Volklingen, Spandauer SV, FC Mulheim, Wacker Berlin, Eintrachtu Bad Kreuznach, ale i ... Borussii Dortmund, Bayeru Leverkusen czy VfB Stuttgart (tak, tak, wówczas II liga!) W drugim przypadku - chociażby SG Bermann-Borsig Berlin, FV Zeulenroda, SV Morlenbach, czy FSV Saarwellingen. Mówią Wam coś? Nam też niewiele - to trzeba zobaczyć!

✔ II ligi hiszpańskiej z sezonu 1991/92. Klasyka Segunda Division, czyli nasze "najnowsze dzieło". Mocna, 20-drużynowa liga, w której występowały rezerwy aż trzech seniorskich drużyn - Barcelony, Athletic i Realu. Awans świętowały zespoły Celty i Rayo, natomiast spadały Malaga, Real Aviles i UD Las Palmas.

W najbliższym okresie w dalszym ciągu na stronie powinny pojawiać się składy ze starszych sezonów, ale także zważywszy na zakończenia bieżącego sezonu 2022/23 na pewno niebawem pojawią się aktualizacje statystyczne zawodników. Nie powinno również zabraknąć reprezentacji na ME U-17, gdzie doskonale spisuje się aktualnie reprezentacja Polski. Bądźcie z nami!




adres tej wiadomości: http://skladyfutbol.pl//news.php?id=571