http://skladyfutbol.pl/

:: Celtic Glasgow 2005/06 - drużyna sezonu
Artykuł dodany przez: Kuba (2006-11-25 11:28:15)



Celtic Glasgow 2005/06

W obecnym sezonie liga szkocka poczyniła ogromne postępy - stała się bardziej wyrównana, w lidze pokazują się coraz bardziej utalentowani piłkarze. Ogromny sukces odnieśli piłkarze Glasgow Rangers, którzy wyszli z fazy grupowej LM, ale w lidze zajmują dopiero czwarte miejsce. Dzieje się tak właśnie ze względu na postępy i coraz lepsze ruchy transferowe w szkockiej lidze, dzięki czemu świetnie grają kluby, które wcześniej były ligowymi "przeciętniakami" lub broniły się przed spadkiem, takie jak FC Hibernian, Hearts of Midlothian czy nawet FC Kilmarnock. Całkiem nieźle spisuje się też drużyna skazana przed sezonem na spadek - CT Inverness. Ale w tabeli prowadzi drużyna, która ma obecnie 13 punktów przewagi nad drugim miejscem (stan na 13.02.2006) i pewnie zmierza po 39 tytuł Mistrza Szkocji - Celtic Glasgow. Po fatalnym początku sezonu i odebraniu sobie w ostatnim spotkaniu ligi Mistrzostwa Szkocji w poprzednim sezonie, zaczyna odzyskać dawną chwałę. My przedstawimy Państwu podstawowy skład oraz najczęściej grających rezerwowych obecnej drużyny "zielono-białych".

Bramkarze:

Artur Boruc - 25-letni polski bramkarz pozyskany przed sezonem z Legii Warszawa okazał się strzałem w "dziesiątkę". W sytuacjach sam na sam nie do pokonania, niezwykle pewny, opanowany, choć musi poćwiczyć z grą na przedpolu. Praktycznie bezbłędny w tym sezonie, nic dziwnego że w trakcie rundy jesiennej starał się o niego Arsenal Londyn.

David Marshall - 20-letni, niezwykle utalentowany golkiper, który dzięki doskonałym występom w ostatnim sezonie trafił do reprezentacji Szkocji. Zasłynął głównie z kapitalnych meczów w LM przeciwko FC Barcelonie. W obecnym sezonie przegrywa jednak rywalizację z Arturem Borucem, choć na samym początku był bramkarzem nr 1. Po puszczeniu 9 bramek w 2 meczach stracił jednak miejsce w składzie.

Obrońcy:

Paul Telfer - za transfer 34-letniego prawego obrońcy wiele osób krytykowało szkoleniowca Gordona Strachana. Było wiadomo, że to on stał za tym, by kupić rezerwowego piłkarza FC Southampton, gdyż trenował go wcześniej w Coventry City. Strachan szybko zamknął jednak usta krytykom, gdyż Telfer doskonale wpasował się do drużyny. Wprowadził wielki spokój i opanowanie do gry obrony Celtiku. Potrafi też dokładnie dośrodkować i podać, choć w ofensywie nie ma z niego większego pożytku.

Mohamed Camara - 30-letni lewy obrońca rodem z Francji to także nowy nabytek Celtiku, gdyż przyszedł przed obecnym sezonem z FC Burnley. Wydawało się, że piłkarz ten szybko znajdzie miejsce na ... ławce rezerwowych, jednak stał się wartościowym zawodnikiem pierwszego składu. Przydatny w ofensywie, bardzo szybki, potrafiący także dokładnie dośrodkować. Równie dobry w ofensywie, choć nie bezbłędny. Ma za sobą grę w OSC Lille i AC Le Havre, klubach wówczas II-ligowych.

Adam Virgo - 23-letni anglik jest graczem bardzo uniwersalnym, mogącym grać na każdej pozycji. Strachan najczęściej go ustawia na prawej lub środkowej obronie. Podobnie jak Camara, przybył do Celtiku z niższej ligi angielskiej, a konkretniej z III-ligowego Brighton & Hove Albion. Rzadko wchodzi na boisko, często zdarzają mu się proste błędy ale mimo to uchodzi za solidnego obrońcę.

Dianbobo Balde - 30-letni gwinejski "gigant" gra już piąty sezon w barwach "The Bhoyz". Potężnie zbudowany, znakomicie grający głową, niezwykle twardy obrońca. Mówiło się na początku sezonu o jego odejściu do Olympique Marsylia (jest wychowankiem właśnie tego klubu), jednak postanowił zostać w Celtiku i wyszło mu to na dobre. Trudny do przejścia, choć czasami gra zbyt ostro lub nonszalancko. Pod czas stałych fragmentów gry obok Hartsona i McManusa najtrudniejszy do pokonania podczas powietrznych pojedynków. Nic dziwnego, ma 1,91 wzrostu.

Mark Wilson - 21-letni prawy obrońca przybył do Celtiku w styczniu tego roku z Dundee United, gdzie był jednym z wyróżniających się piłkarzy. Dubler Paula Telfera, a w przyszłości być może jego następca. W Szkocji mówi się, że z sezonu na sezon staje się coraz lepszy, więc może niebawem wygryzie ze składu Anglika? Gra twardo, ale bardzo czysto. Lubi włączyć się do akcji ofensywnych.

Stanislav Varga - 33-letni słowacki obrońca powoli zmierza do końca kariery. Gra coraz radziej, w tym sezonie popełnił już kilka prostych błędów, aczkolwiek dalej jest doceniany i przydatny w swoim zespole. Jego zaletą jest dobra gra głową. Nie jest szybki, ale nadrabia to walecznością.

Stephen McManus - 23-letni środkowy obrońca to absolutne odkrycie tego sezonu. W pojedynkach powietrznych niemal nie do pokonania, świetny w defensywie, ale i w ofensywie o czym świadczy jego dorobek bramkowy - w tym sezonie strzelił już 5 goli! Już niebawem powinien dostać szansę w reprezentacji Szkocji.

Pomocnicy:

Alan Thompson - 32-letni pomocnik najlepsze lata ma już za sobą. Po kiepskich meczach na początku sezonu stracił miejsce w składzie. Cały czas słynie jednak ze świetnej lewej nogi, którą wielokrotnie zdobywał bramki, głównie strzałami z dystansu. Specjalista od rzutów wolnych, w przeszłoscił grał m.in. w Newcastle United i Aston Villi.

Stephen Pearson - 23-letni lewoskrzydłowy przyszedł do Celtiku na początku 2004 roku z FC Motherwell. Niezwykle utalentowany, choć rzadko grywa w pierwszym składzie. Nic dziwnego, gdyż za rywala innego utalentowanego piłkarza - Rossa Wallace'a a także Shauna Maloneya. Mimo to udało mu się już zaliczyć w tym sezonie kilka naprawdę dobrych występów i zdobyć jedną bramkę.

Roy Keane - 34-letni były lider reprezentacji Irlandii to niesamowite wzmocnienie Celtiku przed obecnie trwającą rundą wiosenną. Wieloletni kapitan i szef środka pola w drużynie Manchesteru United teraz rządzi linią pomocy Celtiku. Waleczny, twardy, potrafiący także przejąć na siebie odpowiedzialność i celnym strzałem zdobyć decydującą bramkę. Prawdziwy wojownik.

Neil Lennon - 34-letni reprezentant Irlandii Północnej nie jest już tym samym Lennonem, jakim był wcześniej. Jest coraz wolniejszy, bardzo rzadko włącza się do akcji ofensywnych i niemal w ogóle nie bierze udziału w powietrznych walkach o górne piłki. Mimo to, dalej ma pewne miejsce w podstawowym składzie. Po przyjściu Keane'a tworzy parę defensywnych pomocników niezwykle trudnych do przejścia.

Stilian Petrov - 26-letni Bułgar gra w Celtiku od 1999 roku i cały czas ma pewne miejsce w składzie. Zupełnie słusznie. Gracz bardzo uniwersalny, świetnie grający zarówno w defensywie, jak i w ofensywie. W tym sezonie gra najczęściej na prawej pomocy lub na środku. Niezwykle waleczny zawodnik praktycznie bez wad. Każdy klub chciałby mieć w swoich szeregach takiego piłkarza. Prawdziwy lider Celtiku.

Shunsuke Nakamura - gdy 25 lipca 27-letni obecnie japoński pomocnik przechodził z włoskiej Regginy Calcio do Celtiku, mówiło się, że długo w Glasgow nie pogra. Złośliwi mówili, że jego technika na nic się nie zda, a przechodząc do szkockiego klubu sam podpisał na siebie wyrok. Mieli tutaj na myśli bezwzględnie grających szkockich obrońców, którzy szybko mogliby połamać nogi Japończykowi. A jednak, Nakamura szybko przystosował się do gry w szkockiej lidze i w 5 kolejce trafił nawet do siatki. Wniósł na szkockie boiska coś zupełnie nowego - jego nienaganna technika i zaskakujące podania przynoszą Celtikowi wiele korzyści. Potrafi także celnie uderzyć z dystansu, co udowodnił w meczu z FC Kilmarnock, kiedy to fantastycznym strzałem z rzutu wolnego z ponad 20 metrów pokonał Alana Combe'a.

Ross Wallace - 20-letni lewoskrzydłowy jest wychowankiem Celtiku. Szybki, waleczny, utalentowany, czyni coraz większe postępy. Jak to trafnie określił Gordon Strachan, "z tego chłopaka będzie jeszcze dużo radości". Jego wadą jest natomiast wzrost - mierzy jedynie 1,67, aczkolwiek u skrzydłowych nie gra to tak dużej roli, jak technika czy waleczność. A Wallace te cechy właśnie posiada.

Paul Lawson - 21-letni pomocnik, podobnie jak Wallace, jest wychowankiem Celtiku. W tym sezonie zagrał tylko jeden raz, ale przecież za rywali ma Petrowa, Keane'a i Lennona. Niezły w ofensywie, nieco gorszy w destrukcji.

Napastnicy:

Maciej Żurawski - 29-letni "Magic" został kupiony przed obecnym sezonem z Wisły Kraków. Polski snajper mimo początkowych problemów ze skutecznością odzyskał formę i wkomponował się w zespół Celtiku. Bardzo skuteczny, potrafiący strzelić gola "z niczego". Potrafi też inteligentnie przetrzymać lub rozegrać piłkę. Najlepszy mecz rozegrał w 5 kolejce, kiedy to zdobył dwie bramki i zaliczył fantastyczną asystę. Ostatnio zdobył bardzo ważną bramkę przeciwko Glasgow Rangers.

Dion Dublin - 36-letni angielski napastnik został pozyskany przez Celtic w ostatnim momencie, tuż przed zamknięciem zimowego okienka transferowego. Napastnik wprawdzie zaawansowany wiekowo, ale dalej bardzo waleczny, świetnie grający głową. W drużynie Celtiku jest obecnie dżokerem. Podobnie jak Telfer, został kupiony na prośbę Gordona Strachana, którego był podopiecznym w Coventry City.

John Hartson - 30-letni walijski napastnik staje się już powoli legendą klubu z Glasgow. Potężnie zbudowany napastnik jest niemal nie do pokonania w pojedynkach powietrznych. Jest wprawdzie mało zwrotny, wolny i słaby technicznie, ale swoje braki nadrabia walecznością. Nie ma nikogo w lidze szkockiej, który jest silniejszy i lepiej grający głową od Hartsona.

Shaun Maloney - 23-letni pochodzący z Malezji reprezentant Szkocji może grać także na pomocy. Przebojowy, waleczny, potrafiący ośmieszyć rywala zaskakującym zwodem. Nienaganny technicznie, ponadto świetnie wykonuje stałe fragmenty gry. Jego jedyną wadą jest gra głową, ale nie ma się co dziwić - mierzy jedynie 1,68.

Craig Beattie - 22-letni "świeżo upieczony" reprezentant Szkocji po kapitalnych meczach w rundzie jesiennej doznał groźnego urazu i stracił miejsce w składzie Celtiku. Zawodnik twardy, nie bojący się pojedynków sam na sam, bardzo skuteczny. Obok Maloneya i McGeady'ego jest najbardziej utalentowanym piłkarzem w drużynie Celtiku.

Aiden McGeady - 19-letni reprezentant Irlandii powoli odzyskuje miejsce w składzie. Niezwykle utalentowany piłkarz, świetnie wyszkolony technicznie, potrafiący zachować ogromny spryt przed polem karnym rywali. W tym sezonie próbowany jako lewoskrzydłowy, zaliczył już na tej pozycji trzy asysty.

Trener:

Gordon Strachan - 49-letni szkoleniowiec, były piłkarz reprezentacji Szkocji (uczestnik MŚ'82 i MŚ'86). Trenerem Celtiku został przed obecnym sezonem, zastępując zwolnionego Martina O'Neilla. Strachan jest bardzo spokojnym szkoleniowcem, konsekwentnym, który chciałby jeszcze z Celtikiem dużo osciągnąć. W przeszłości trener FC Southamptonu i Coventry City.

Opracował: Kuba

Stan na 13.02.2006


adres tego artykułu: http://skladyfutbol.pl//articles.php?id=5